Raziskavo je danes objavil tokijski časnik Tokio Šimbun, opravljena pa je bila dobre tri mesece po uničujočem potresu in cunamiju, zaradi česar je prišlo do težav v jedrski elektrarni Fukušima.
Kot izhaja iz raziskave, se 82 odstotkov vprašanih zavzema za takojšnje ali postopno zaprtje jedrskih reaktorjev v državi, medtem ko jih 14 odstotkov še naprej podpira njihovo delovanje. Japonska ima 54 jedrskih reaktorjev, od teh jih je šest v poškodovani jedrski elektrarni Fukušima ena.
Le šest odstotkov ni zaskrbljenih
94 odstotkov od skupno 1853 vprašanih je tudi povedalo, da so "globoko" ali "do določene mere" zaskrbljeni zaradi varnosti v jedrskih elektrarnah. 84 odstotkov Japoncev pa meni, da bi se morala njihova država bolj opreti na obnovljive vire energije, kot so sončna in vetrna energija, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Raziskava kaže veliko nezaupanje javnosti v jedrsko politiko premierja Naota Kana, ugotavlja tokijski časnik. Japonska tretjino potrebne električne energije pridobi iz jedrskih elektrarn. Kanova vlada je nedavno sporočila, da bodo jedrske elektrarne ostale glavni steber nacionalne energetske politike.
V uničujočem potresu in cunamiju, ki sta 11. marca prizadela Japonsko, je bila jedrska elektrarna Fukušima močno poškodovana. Odpovedali so namreč sistemi hlajenja, zaradi česar je prišlo do taljenja sredice, eksplozij in uhajanja radioaktivnih snovi v okolje.