Svet
23 ogledov

Kako smo lovili mrk

Moskva
1/11
Žurnal24 main
Sončev mrk je lahko spektakularen, a tudi nevaren za oči in fotoaparat. Na Kongresnem trgu v Ljubljani so zbrani navodila upoštevali.

Delni Sončev mrk je bil v Sloveniji viden od 9.32 do 11.52. Vrhunec prekritosti pa smo pri nas dočakali okoli 10.40 ure. Prvi popolni Sončev mrk bomo pri nas dočakali šele 3. septembra 2081.

POGLEJTE FOTOGALERIJO: Kako so sončev mrk opazovali drugje po Evropi

Čeprav so nekateri hiteli opazovati mrk tudi s telefoni in fotoaparati, pa je to lahko brez uporabe filtra nevarno za vaše oko, škodo pa lahko povzroči tudi fotoaparatu.

Leče v kameri lahko, tako kot tiste v očesu, ojačajo svetlobo in poškodujejo aparat. Zato je priporočljivo, da za fotografiranje uporabite filter. "Posebni filtri, ki jih namestimo pred lečo, delujejo tako, da omejijo količino svetlobe, ki gre skozi lečo in tako zaščitijo kamero," pojasnjujejo na britanskem spletnem portalu The Independent. Delujejo tudi tako, da pred močno svetlobo zaščitijo vaša očesa.

Stara očala niso varna

Prav tako sončevega mrka ni varno opazovati s prostim očesom. Predsednik astronomskega društva Labod Janez Kos je za STA pojasnil, da posebne filtre lahko kupimo v specializiranih trgovinah z astronomsko opremo. Tak filter je montiran tudi v očala za opazovanje Sonca. "Če so nam očala ostala od popolnega mrka iz leta 1999, verjetno niso več varna," je poudaril za STA. Za varno opazovanje lahko uporabimo tudi nepoškodovano varilsko steklo z "optično gostoto" 12, ki jo dobimo v vsaki bolje založeni tehnični trgovini. Paziti moramo, da kupimo dovolj temno steklo.

dezurni@zurnal24.si

Komentarjev 2
  • dragec 18:40 20.marec 2015.

    še denarnica je neopredeljena,ali je za leve, ali za desne

  • patrijarh 13:38 20.marec 2015.

    Vsak dan gledam v denarnico-in kaj vidim............MRK