Svet
8 ogledov

V Ruandi v parlamentu več žensk kot moških

Prometni znak Facebook
Redko letno zvišanje za skoraj odstotno točko poslank po svetu v letu 2012 znova izpostavlja, da ostajajo ženske kvote ključnega pomena za enakopravno zastopanost spolov in udeležbo v politiki.

V analizi, ki so jo objavili pred dnevom žensk, ugotavljajo, da je bilo konec leta 2012 na svetovni ravni 20,3 odstotka poslank, leto poprej pa 19,5 odstotka, torej gre za povečanje 0,8-odstotne točke. Z izjemo leta 2007 je v zadnjih letih povprečno število poslank na leto naraščalo za 0,5-odstotne točke, na spletni strani piše Interparlamentarna unija (IPU).

Povečanje je posledica kvot

Povečanje je posledica upoštevanja zakonsko določenih kvot ali kvot, ki so si jih same zadale nekatere stranke na volitvah v 48 državah. V devetih od desetih držav, kjer so zabeležili največje povečanje poslank v spodnjih domovih parlamenta, so upoštevali kvote. V sedmih od devetih držav, kjer je manj poslank, kvot ni.

Skupno so kvote upoštevali v 22 od 48 držav, kjer so potekale parlamentarne volitve. Kjer so ženske kvote uzakonjene, so ženske dobile 24 odstotkov poslanskih mest, kjer so prostovoljne, pa 22 odstotkov. Kjer ni kvot, so ženske dobile samo 12 odstotkov sedežev, kar je veliko pod svetovnim povprečjem.

Vendar samo kvote niso dovolj. Biti morajo ambiciozne, spremljati jih morajo sankcije, kandidatke pa morajo biti na strankarskih listah uvrščene tako, da so lahko izvoljene. Obstajati mora tudi politična zavezanost za vključitev žensk v parlament, so poudarili v IPU.

Ob tem so izpostavili, da rezultati lanskih volitev kažejo ne samo, da je za uveljavitev ženskih kvot najboljši volilni sistem proporcionalni, ampak da je v tem sistemu tudi izvoljenih veliko več poslank. Lani jih je bilo v proporcionalnem sistemu izvoljenih 25 odstotkov, v večinskem 14 odstotkov, v mešanem pa 17,5 odstotka.

V Alžiriji 31,6 odstotka poslank

Največ poslank je bilo izvoljenih v parlamente v Senegalu, Alžiriji in Vzhodnem Timorju. V vseh treh državah so prvič upoštevali zakonsko določene ženske kvote.

Z 31,6 odstotka poslank je Alžirija prva in edina arabska država z več kot 30 odstotkom poslank. Egipt in Libija imata še vedno najnižje povprečje v regiji – 13,2 odstotka.

Senegal, kjer je poslank 42,7 odstotka, je povprečje na afriški celini povzdignil na 20,4 odstotka.

V Ameriki, ki ima s 24,1 odstotka najvišje regionalno povprečje na svetu, so rekordno število poslank izvolili v Salvadorju, na Jamajki, v Mehiki in ZDA. V Združenih državah je v poslanski zbornici 18 odstotkov poslank, v senatu pa 20.

Evropsko povprečje znaša 23,2 odstotka in kaže na stalno povečanje v zadnjem desetletju. Pomembno povečanje so zabeležili v Srbiji (za 10,8-odstotne točke), Kazahstanu (8,4-odstotne točke) in Franciji (8,3-odstotne točke), pri čemer v Srbiji in Franciji veljajo ženske kvote. Nazadovali so v Belorusiji, na Nizozemskem in Češkem.

Napredek v Aziji je počasen – lani je bilo povprečno 17,9 odstotka poslank, leta 2002 pa 15,2. Največje povečanje je bilo zabeleženo v Vzhodnem Timorju – 10,8 odstotne točke. Zgodovinska izvolitev vodje opozicije Aung San Suu Kyi in drugih 12 kandidatk njene stranke v Mjanmaru je bil vrhunec v Aziji, čeprav je v spodnjem domu parlamenta države samo šest odstotkov poslank.

Slovenija na 27. mestu

Slovenija je na svetovnem seznamu IPU z 32,2 odstotka poslank v državnem zboru uvrščena na 27. mesto skupaj z Novo Zelandijo. Lani je po volitvah v državni svet dobila tri državne svetnice od skupno 40 svetnikov, kar je pet odstotnih točk več oziroma 7,5 odstotka vseh.

Največji delež poslank – 56 odstotkov – imajo v Ruandi, ki je tudi edina država na svetu z več poslankami kot poslanci. Sledi ji Andora, kjer jih je polovica, nato Kuba (45 odstotkov) in Švedska (44 odstotkov). V Evropskem parlamentu je približno 35 odstotkov žensk.

IPU je ena od najstarejših mednarodnih organizacij, ki združuje parlamente suverenih držav z vsega sveta. Ustanovljena je bila leta 1889, Slovenija pa je polnopravna članica od leta 1993.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.