Svet
17 ogledov

V ponedeljek prvi koraki za rešitev Homsa

Lakhdar Brahimi Ženeva mirovni pogovori o Siriji EPA
Posebni odposlanec Združenih narodov in Arabske lige za Sirijo Lakhdar Brahimi je po današnjih pogovorih v Ženevi izrazil optimizem glede pogovorov med predstavniki režima Bašarja al Asada in opozicije.

Obe strani kažeta medsebojno spoštovanje, je dejal Lakhdar Brahimi in dodal, da sta strani dosegli tudi dogovor glede humanitarne pomoči Homsu.

"Vesel sem, ker je na splošno tu medsebojno spoštovanje in zavedajo se, da gre za zelo pomemben poskus in da moramo nadaljevati. Upam, da se bo to vzdušje nadaljevalo," je po današnjih neposrednih in posrednih pogovorih med sprtima stranema povedal Brahimi, kot poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Pomoč Homsu že v začetku tedna

Novinarjem je še povedal, da je potem, ko sta se delegaciji že razšli in se še ločeno sestali z njim kot posrednikom, prišlo do dogovora o dostavi humanitarne pomoči obleganemu mestu Homs. Kot je dejal Brahimi, pričakuje, da bodo konvoju s humanitarno pomočjo v to mesto dovolili že v ponedeljek.

Prav tako je režimska stran pristala, da mesto zapustijo ženske in otroci. To mesto v osrednji Siriji sicer že osem mesecev vojaško oblegata obe strani.

Vladna stran pa je opozicijo še zaprosila za seznam njihovih borcev, ki jih imajo v ujetništvu. "Opozicija je predlog sprejela in poskušali bodo sestaviti seznam," je še povedal Brahimi, kot poroča nemška tiskovna agencija dpa.

V ponedeljek o prehodni vladi

Pogovori se bodo nadaljevali v ponedeljek, je še napovedal Brahimi. Tudi tokrat naj bi se delegaciji sestali "v isti sobi", nato pa še ločeno z njim, je dejal. Kot je pojasnil, so ločeni sestanki po skupnih srečanjih koristni, saj tako lahko dobi jasnejšo sliko o zadevah, ki tarejo posamezno stran, poroča ruska tiskovna agencija Itar-Tass.

V ponedeljek pa naj bi se sprti strani že začeli dogovarjati o predlogu za prehodno vlado, kar je bila ključna zahteva mirovnega okvira Ženeva I iz leta 2012, za katerega sta Rusija in ZDA ocenili, da je temelj za mirovne pogovore.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.