Aretacijo so nemški policisti izvedli v soboto malo pred polnočjo, je sporočila tiskovna predstavnica münstrske policije in dodala, da so poleg osumljenca prijeli še eno osebo, domnevno njegovega brata, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
32-letnik, ki je osumljen priprave islamistično motiviranega napada, bo v prihodnjih dneh stopil pred preiskovalnega sodnika, ki bo odločil o priporu zanj do začetka sojenja. Sam zanika, da naj bi deloval v imenu Irana oziroma iranske vlade, preiskovalci pa sumijo, da naj bi bil podpornik neimenovane sunitske islamistične skupine.
Njegov brat naj bi bil policiji znan že od prej, vendar iz razlogov, ki niso povezani s terorizmom. Ni jasno, ali je tudi on sodeloval pri pripravi napada. Oba sicer živita v Nemčiji od leta 2015, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Kasneje je tožilstvo v Düsseldorfu sporočilo, da v stanovanju osumljenca niso našli nobenih dokazov o omenjenih strupenih snoveh.
Po poročanju nemškega časnika Bild so tuje obveščevalne službe pred nekaj dnevi nemške oblasti opozorile na nevarnost napada s "kemično bombo". Pri akciji so sicer sodelovali nemški zvezni organ za nadzor bolezni, Inštitut Roberta Kocha (RKI) in zvezna kriminalistična policija (BKA).
Ricin je, tako kot cianid, zelo strupena snov, ki je v Nemčiji opredeljena kot "kemično orožje". Podobno kot cianid je lahko smrtonosna, še navaja AFP.
Großeinsatz in der Nacht zu Sonntag (08.01.) in #Castrop-Rauxel. #Spezialeinheiten mit Schutzanzügen haben einen Islamistischen #Terroranschlag vereitelt. Zwei Männer konnten hierbei festgenommen werden. Die Ermittlungen dauern an. ➡️ https://t.co/WrFgvw8mFi pic.twitter.com/rqeixNEs0a
— nrw-aktuell.tv (@nrwaktuelltv) January 8, 2023
Leta 2018 so v Nemčiji aretirali Tunizijca in njegovo ženo zaradi suma načrtovanja napada z biološko bombo. Pri paru, ki je simpatiziral s skupino Islamska država, so namreč našli 84 miligramov ricina. Moški je bil leta 2020 obsojen na deset let zapora, njegova žena pa na osem.
Ko jim pa uspe, pa ne poročajo!