Grčija je julija pod pritiskom mednarodnih posojilodajalcev pristala, da bo do konca leta v tako imenovani program za mobilne rezerve umestila 25 tisoč javnih uslužbencev. Zaposleni bodo v tej shemi prejemali znižano plačo, dokler jim ne bodo našli drugega mesta v javni upravi. Če tega mesta zanje ne bo, bodo odpuščeni. Do konca leta 2014 naj bi brez dela tako ostalo 15 tisoč javnih uslužbencev.
Zaposlenim v javnem sektorju se bodo sicer v 48-urni stavki pridružili tudi predstavniki sindikatov zasebnega sektorja.
Stavkovni val
Grčija je v primežu stavkovnega vala že ves teden. Od ponedeljka stavkajo učitelji na gimnazijah, šolski hišniki ter zaposleni v pokojninskih in zdravstvenih skladih. V torek so se jim pridružili zdravniki v javnih bolnišnicah, ki so proti načrtovanemu združevanju bolnišnic. Že v torek so stavkali tudi odvetniki, ki nasprotujejo zmanjševanju svojih plač.
Zaprte so ostale tudi univerze, ki so zavrnile zahtevo vlade po posredovanju seznama imen kandidatov za umestitev v shemo prerazporeditev. Stavke spremljajo tudi protestni shodi.
Grčija je od leta 2010 odvisna od posojil Evropske unije in Mednarodnega denarnega sklada. V zameno za mednarodno pomoč je država pristala na vrsto bolečih ukrepov, med drugim na obsežno krčenje javnega sektorja.
...verjetno ostali državljani ne bodo opazili da stavkajo...