Danes bo v Bruslju potekal niz pogajanj o evropskem proračunu za prihodnje leto. V EU so kljub razlikam med ključnimi igralci optimistični, da bo dogovor mogoče doseči v določenem roku, torej do ponedeljka, in da se ne bo ponovil lanski scenarij, ko je bil proračun za letos z velikimi težavami sprejet pet pred dvanajsto.
"Polni smo upanja, saj je vzdušje odlično, bistveno bolj konstruktivno kot lani ob tem času," so v sredo ocenili viri pri EU.
EU predlagala višji proračun
Evropska komisija je aprila predlagala, naj bodo odobrena plačila v proračunu EU za leto 2012 za 4,9 odstotka višja od letošnjih, torej naj znašajo 132,7 milijarde evrov, odobrene obveznosti pa naj se povečajo za 3,9 odstotka na 147,8 milijarde evrov.
Z uveljavitvijo lizbonske pogodbe decembra 2009 imata Evropski parlament in svet, v okviru katerega odločajo članice unije, enakovredno vlogo pri sprejemanju proračuna.
Evropski parlament se je konec oktobra zavzel za 5,2-odstotno zvišanje plačil in za 3,9-odstotno zvišanje obveznosti v primerjavi z letošnjim proračunom, medtem ko se članice unije zavzemajo za zgolj dvoodstotno zvišanje plačil in 2,9-odstotno povečanje obveznosti.
Če ne bo dosežen ...
Če dogovora o letnem proračunu ni mogoče doseči, velja zapleten sistem "začasne dvanajstine", po katerem se vsako poglavje proračuna na mesec financira do ene dvanajstine sredstev, ki so bila zanj namenjena v proračunu za leto prej.