Svet
4 ogledov

Uradniki EU zahtevajo višje plače

Posojilo Grčiji je v četrtek podprla vlada, pričakuje pa se, da jo bo do konca j Žurnal24 main
Uradniki EU bodo še ta teden s stavko znova zahtevali povišanje plač. Če problem ne bo kmalu rešen, bo primer verjetno kmalu pristal na Sodišču EU.

Zahtevajo 3,7-odstotno zvišanje
Uradniki bodo stavkali jutri, njihova zahteva pa je 3,7-odstotno povišanje plač. Države članice namreč znova niso uspele doseči dogovora o tem vprašanju, zato se je 44.500 zaposlenih uradnikov odločilo glasno izraziti nasprotovanje dvanajstim državam članicam, ki poskušajo sindikate prepričati v kompromisno rešitev.

Kompromisna rešitev naj bi sicer bila zvišanje dajatev in korenita preučitev metode obračunavanja plač v prihodnjem letu. Odbor namestnikov stalnih predstavnikov držav članic pri EU je danes razpravljal o svežnju kompromisnih rešitev, a dogovora ni dosegel.

Druga stavka v nekaj dneh
V začetku tega tedna so sicer uradniki že tri ure opozorilno stavkali: na delovno mesto ni šlo nekaj sto uradnikov. Ti so protestirali z gesli v smislu, da ne smejo pozabiti na svoje pravice, češ da če bodo pozabili danes, se jim lahko zgodi, da bodo pozabljali vso kariero.

EU si s svojim uradništvom ne more privoščiti, da bi bila osamljen otok v Evropi, kjer bi vse države – vključno s Slovenijo, ki je bila med prvimi – upoštevale odgovornost politične in ekonomske elite z zniževanjem naših plač, EU pa bi to spregledala in šla po stari poti naprej.
Borut Pahor

Zvišanje se jim ne zdi neprimerno
Za letos je sicer predvideno 3,7-odstotno zvišanje plač v administraciji EU v primerjavi z lanskim letom. V odgovoru na vprašanja, ali ni to v času krize neprimerno, v Evropski komisiji pojasnjujejo, da gre za izračune na podlagi uveljavljene "objektivne metode" v skladu s statutom in da je zakone pač treba spoštovati.

Gre namreč za izračune, pri katerih se upošteva evolucija plač v javnem sektorju v osmih državah članicah Unije.

Slovenci proti zvišanju
Nasprotniki poudarjajo, da je metoda zastarela, saj ne upošteva širitve EU na 27 držav članic. Premier Borut Pahor je v Bruslju že poudaril, da Slovenija odločno nasprotuje 3,7-odstotnemu zvišanju plač v administraciji EU: "Naj se ne zgodi, da bi iz Bruslja prišla novica, da se nacionalne birokracije ukvarjajo s krčenjem svojih stroškov, evropska birokracija pa tega ne upošteva."

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.