"Ni razloga, da bi se pretvarjali, da je to srečen dan, niti v Bruslju, niti v Londonu," je dejal predsednik Evropskega sveta DonaldTusk, ki mu je veleposlanik Velike Britanije pri EU Tim Barrow danes predal pismo premierke Therese May, ki sproža 50. člen lizbonske pogodbe. S sprožitvijo 50. člena je po 44 letih "zakonske zveze brez ljubezni" stekel ločitveni postopek med Londonom in Brusljem, pogajanja o izstopu Velike Britanije iz EU so se uradno začela. "Kaj naj dodam? Že vas pogrešamo," je še sporočil Tusk.
What can I add to this? We already miss you.https://t.co/iI0FvpKmoz pic.twitter.com/VnaDr1YLXN
— Donald Tusk (@eucopresident) March 29, 2017
Britanci so ločitev od EU izglasovali na referenduma 23. junija lani. Za izstop iz EU je glasovalo tesnih je 51,9 odstotka Britancev. "Polovica volilcev je želela ostati v Evropski uniji," je poudaril Tusk, ki bo v petek predstavil osnutek smernic za pogajanja. Po neuradnih podatkih bo Unija skušala zadržati z Veliko Britanijo najtesnejše vezi.
Smernice bodo vključevale tudi tri področja, o katerih se želi EU najprej pogajati. Gre za račun, ki ga bo morala Velika Britanija plačati ob odhodu, pravice državljanov EU v Veliki Britaniji in mejo med Irsko in Severno Irsko. Smernice bodo voditelji držav EU sprjemali na vrhu 29. aprila, evropski pogajalec Michel Barnier dobil mandat za začetek pogajanj, ki bodo verjetno stekla maja ali junija.
Tusk poudarja, da v brexitu ne bo pridobila nobena stran. "Gre le za nadzor škode," je dejal."Cilj je minimalizirati stroške za podjetja in državljane EU. Naredili bomo vse, kar je v naši moči," še napoveduje Tusk.
Premierka: zdaj ni poti nazaj
Jeremy Corbyn, vodja opozicijskih laburistov, ki so nasprotovali brexitu pa je premierko pozval, naj prisluhne in se posvetuje s celotno državo in "ne samo s torijskimi jastrebi". Usmeritev Mayeve, ki jenapovedala "čisti brexit", torej popolno ločitev Otoka od struktur EU in tudi izstop iz enotnega evropskega trga, je ocenil kot nevarno in škodljivo.Mayeva sicer želi z EU doseči nov dogovor o carinski uniji ter obsežen in ambiciozen prostotrgovinski sporazum, ki bo Otoku omogočil najboljši možen dostop do enotnega evropskega trga.
"Zgodovinski nacionalni polom bi bil, če bi se iz Bruslja vrnili brez dogovora o zaščiti delovnih mest in življenjskega standarda," je glede poteka pogajanj dejal Corby.
dezurni@zurnal24.si
se strinjam od A do Ž s tabo ... tako zafurana evropa ne rabi več obstajat
ah bejž no ... Tusk ne govor namesto ljudi ...jaz ji nikol ne bom pogrešui
Dejstvo in čista resnica je edino ta , da je GB plačala več v malho EU-ja , kot pa je dobila od EU-ja nazaj ! GB EU-ju ni dolžna niti penija , prej je EU dolžna GB! To je isto… ...prikaži več kot bi se sedaj Šiptarji oglasil in govoril , da jim je SLO dolžna a vsi vemo , kolko nam je dolžno Kosovo !