Svet
131 ogledov

Ukrajina kritična, menijo da Nemčija popušča Putinu

Olaf Scholz Profimedia
Ukrajina je pogovor med nemškim kanclerjem Olafom Scholzem in ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom označila kot poskus popuščanja, ki ne prispeva k prizadevanjem za mir.

V Kijevu so prepričani, da so potrebna konkretna in odločna dejanja, ki bi Putina prisilila k miru, poroča francoska tiskovna agencija AFP. "Pogovori dajejo Putinu le upanje, da bo ublažil svojo mednarodno izolacijo. Potrebna so konkretna, močna dejanja, ki ga bodo prisilila k miru, ne pa prepričevanje in poskusi popuščanja, ki jih vidi kot znak šibkosti in jih izkorišča v svojo korist," je sporočilo ukrajinsko zunanje ministrstvo.

Kritičen je bil tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki meni, da je Scholz s pogovorom odprl Pandorino skrinjico. "Zdaj lahko pride do drugih pogovorov, drugih klicev in to je točno to, kar si Putin že dolgo želi. Zanj je ključnega pomena, da oslabi svojo mednarodno izolacijo, izolacijo Rusije," je dodal, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Olaf Scholz je v današnjem prvem telefonskem pogovoru z Vladimirjem Putinom od decembra 2022 obsodil rusko agresijo v Ukrajini ter pozval k umiku ruskih sil in začetku pogajanj z Ukrajino s ciljem doseči pravičen in trajen mir. Prav tako je ponovil, da bo Nemčija podpirala Ukrajino, dokler bo to potrebno.

Pred pogovorom s Putinom je kancler govoril tudi z ukrajinskim predsednikom Zelenskim. 

Moskva glede morebitnega sporazuma za končanje vojne

Iz Moskve so sporočili, da sta se voditelja podrobno in odkrito pogovarjala o Ukrajini ter da je bila pobudnica klica Nemčija. Glede morebitnega sporazuma za končanje vojne pa je Kremelj dejal, da bi moral ta "upoštevati varnostne interese Rusije, izhajati iz nove ozemeljske realnosti in, kar je najpomembneje, obravnavati temeljne vzroke konflikta".

Poljski premier Donald Tusk je medtem v odzivu na pogovor izrazil zadovoljstvo, da je Scholz poudaril, da o Ukrajini ni mogoče odločati brez sodelovanja Kijeva. "Scholz mi je poročal o svojem pogovoru z V. Putinom. Zadovoljen sem bil, ko sem slišal, da je ne le obsodil rusko agresijo, ampak tudi ponovil poljsko stališče: 'Nič o Ukrajini brez Ukrajine'," je Tusk zapisal na omrežju X.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 5
  • atamama 20:24 15.november 2024.

    Ko, če bo EU z Nemčijo na čelu spoznala, da sankcije delujejo bolj na EU kot Rusijo se bo začelo normalno pogovarjati. Trenutno scholz samo taktizira. Ni mi jasno kako da ni novinarja, ki bi povedal, da so Rusi pokupili ...prikaži več leto pred zaporo 2,3 miljona vozil, od tega 97% evropskih proizvajalcev.Kdo je nor, mi-raja ali Rusi? Ker EU komisija sploh možganov nima, da bi to videla. Kako je že bičo s prepovedjo uvoza sadja iz EU v Rusijo? Aha, južnoameriški trg se je rešil kolapsa, pa mi v EU?

  • Ender3 20:09 15.november 2024.

    Ja Nemci so prisiljeni popuščati. Četudi za njihovo ekonomijo malce pre/pozno. Sankcije Rusiji in to, da so izgubili energetsko plinsko žilo Severnega toka je bila njihova kardinalna napake. Še tako močna in napredna ekonomija ne more preživeti brez cenenih ruskih ...prikaži več energentov. Ameriški utekočinjen plin ni nobena rešitev in prej ali slej bodo ponovno Putinovi komitenti.

  • Avatar Slayer
    Slayer 19:40 15.november 2024.

    Ukrajinske podgane že cvilijo,ker se jim počasi zapira pipa!!!