Zloglasnega Abdulaha al Sanussija so nekdanje uporniške enote odkrile v hiši njegove sestre na jugu države, na območju, kjer so včeraj zajeli tudi Seifa al Islama.
Al Sanussi je bil eden najbolj tesnih zaupnikov pokojnega voditelja Muamerja Gadafija, bil je tudi njegov svak. Zelo tesen odnos je imel tudi s Seifom, ki naj bi nasledil Gadafija na mestu voditelja države.
Proti vsem trem je Mednarodno kazensko sodišče pred meseci vložilo tiralice zaradi zločinov proti človečnosti. 62-letni Sanussi naj bi tako stal za ostrimi represalijami proti nasprotnikom režima, povezan pa naj bi bil tudi z masakrom več kot 1.000 zapornikov v zaporu v Tripoliju leta 1996.
"Mislil je, da ga bomo ubili"
"Na začetku je bil zelo prestrašen. Mislil je, da ga bomo ubili," je dejal Ahmed Ammar, eden izmed 15 upornikov, ki so včeraj ujeli Seifa al-Islama.
Borci iz Zintana so prepričani, da so prav oni tisti, ki so imeli odločilno vlogo pri napadu in osvojitvi prestolnice. Od oblasti tako zahtevajo, da jim prizna njihove zasluge. Libijske oblasti sicer upajo, da jim bo Seif povedal, kje je skrit denar, ki si ga je nakopičila Gadafijeva družina skozi vsa leta vladanja.
Mednarodno sodišče za vojne zločine v Haagu Seif al-Islama bremeni zločinov proti človečnosti. Obtožuje ga, da je naročil ubijanje neoboroženih protestnikov med spomladanskimi protesti. Libijski nacionalni prehodni svet sicer želi, da bi Gadafijevemu sinu sodili doma in so tako že sporočili, da ga ne bodo izročili sodišču. Pravosodni minister je dejal, da Seif al-Islama čaka smrtna kazen.
Ujetje Gadafijevega sina je zadnje dramatično dejanje v tako imenovani Arabski pomladi, ki se je začela s padcem tunizijskega režima Ben Alija in nadaljevala s padcem egiptovskega predsednika Hosnija Mubaraka ter na koncu s prijetjem in smrtjo Moamerja Gadafija.