Amazon digitalne izdaje trži predvsem preko lastnega bralnik knjig, imenovanega Kindle. Le v letu 2010 naj bi prodal kar osem milijonov teh naprav. Knjige z Amazona je sicer med drugim mogoče brati še na Applovem iPadu, iPhonu, iPod Tuochu in na vseh napravah, ki tečejo na Googlovem sistemu Android. Amazon ima trenutno v svoji zbirki 810 tisoč naslovov.
Prodaja digitalnih knjig je sicer bila kar trikrat večja od prodaje knjig s trdimi platnicami, so še sporočili iz podjetja.
Klasične knjigarne naj bi izginile
Prodaja digitalnih knjig pa predstavlja slabo novico za klasične knjigarne. Letos se namreč pričakuje upad prodaje tiskanih knjig, polovico vseh prodanih knjig (ne le preko spleta) pa naj bi digitalne izdaje dosegle do leta 2014. Pojavljajo se tudi ocene, da bodo klasične knjigarne v dobrih desetih letih skoraj povsem izginile.
"Mislim, da zadeva še ni zastrašujoča," pa nam je povedal Robert Titan Felix, urednik na založbi Litera. "Tudi ko so se pojavili spletni mediji, tiskani časopis ni izumrl. Vedno se bodo našli ljudje, ki bodo namesto čitalnika v roke raje vzeli knjigo. Nova tehnologija vnaša nekatere dobrodošle možnosti, se pa ne bojim izumrtja klasičnega založništva," dodaja.
Večina digitalnih knjig je za zdaj dostopna le v angleščini. "Nekaj digitalnih knjig je na voljo tudi v slovenščini, vendar je prodaja po mojih podatkih slaba. Slovenski bralci imajo še vedno raje klasično knjigo," pravi Titan Felix.