Svet
5 ogledov

Tsvangiraija aretirali in izpustili

Kot je bil Morgan Tsvangirai na hitro aretiran, tako je bil tudi naglo izpuščen Žurnal24 main
Zimbabvejska polcija je v sredo za nekaj ur pridržala voditelja opozicije Morgana Tsvangiraija. Oblasti so med tem nekaterim humanitarnim organizacijam prepovedale delo.

"Policisti so  Morgana Tsvangiraija izpustili na prostost, ne da bi proti njemu vložili kazensko ovadbo", je v sredo ob 8. uri po srednjeevropskem času sporočil Job Sibanda, odvetnik za nekaj ur priprtega Morgana Tsvangiraija.

Tsvangiraia so približno osem ur pred tem aretirali pripadniki zimbabvejske Centralne obveščevalne agencije (CIA). Do aretacije je prišlo le deset dni po tem, ko se je voditelj opozicijskega gibanja vrnil v domovino. Vzrok za pridržanja naj bi bilo sodelovanje na nekem neprijavljenem opozicijskem shodu.

 
 

Morgan Tsvangirai mora biti takoj izpuščen na prostost.

Sean McCormack, tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva ZDA.
 
Drugi krog volitev visi v zraku
Nadaljne pridržanja Tsvangiraija bi nedvomno zaostrilo že tako napete razmere, v katerih se je država znašla po 29. marcu letos, ko so izvedli predsedniške in parlamentarne volitve. Volitve so bile odločilnega pomena, saj se je na kocki znašla usoda zimbabvejskega samodržca 84-letnega Roberta Mugabeja, ki državo obvladuje že vse od njene osamosvojitve leta 1980.

Marčevske parlamentarne volitve je zanesljivo dobila opozicija, izide predsedniških pa oblasti dolgo niso objavile. Opozicija je sumila, da želi Mugabe in njegova stranka ZANU-PF ponarediti izide volitev in onemogočiti zmago Tsvangiraija. Volilna komisija je po petih tednih le objavila izide volitev. Nobeden od kandidatov ni prejel več kot 50 odstotkov glasov, zato se bosta Mugabe in Tsvangirai pomerila v drugem krogu, ki naj bi potekal 27. junija.

Človekoljubna pomoč je politično orožje
Iz OZN so sporočili, da so zimbavejske oblasti 30 človekoljubnim organizacijam prepovedale opravljanje dela, saj naj bi se vključevale v predvolilno kampanjo opozicijskih strank. Prizadete dobrodelne organizacije so očitke o vpletenosti v politiko zavrnile. Mednarodna nevladna organizacija Human Rights Watch meni, da ni naključje, da so oblasti suspendirale delo tistih organizacij, ki so delovale na območjih, naklonjenih opoziciji. Najnovejša poteza oblasti bo prebivalce države, ki je nekoč slovela kot žitnica Afrike, zelo prizadela, saj denimo samo organizacija CARE s hrano oskrbuje kar milijon ljudi.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.