Svet
16039 ogledov

Trump izgublja potrpljenje z Zelenskim, Rusija žuga Evropi

Volodimir Zelenski med telefonskim pogovorom z Donaldom Trumpom Profimedia
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski se sooča z vse večjim pritiskom glede sklenitve dogovora z Washingtonom o dostopu do redkih zemelj v zameno za pomoč ZDA.

Svetovalec za nacionalno varnost ZDA Mike Waltz je opozoril, da Zelenski priložnosti ne jemlje resno. Medtem pa je Zelenski poudaril pomen močnih dogovorov, ki bodo dejansko delovali.

Zelenski je v rednem videonagovoru na družbenem omrežju X ponoči dejal, da je četrtkovo srečanje s posebnim odposlancem ZDA za Rusijo in Ukrajino Keithom Kelloggom povrnilo nekaj upanja. Poudaril je, da je potreben močan dogovor z ZDA, ki bo dejansko deloval. Svoji ekipi pa je tudi naložil, naj ukrepa hitro in preudarno.

"Gospodarnost in varnost morata biti vedno povezana, pri čemer so pomembne podrobnosti teh sporazumov - čim bolje so strukturirani, tem boljši so rezultati," je dejal.

Trump si želi dostop do redkih zemelj

Ameriški predsednik Donald Trump že dlje časa vztraja pri sklenitvi dogovora s Kijevom, ki bi omogočil ZDA dostop do redkih zemelj v zameno za pomoč. Sam predlog ni popolnoma nov, saj je podobno zaveznicam predlagal lani Zelenski.

Ukrajinski predsednik je sicer prejšnji teden predlog ZDA zavrnil, saj da v njem manjkajo varnostna zagotovila za Kijev in ne ščiti Ukrajine. Vseeno pa se je zavzel za nadaljevanje pogajanj.

Podobno sta se tudi s Kelloggom strinjala, da je nujen jasen in zanesljiv sistem varnostnih jamstev, ki zagotavljajo, da se vojna ne bo ponovila, je dodal Zelenski.

Na drugi strani Atlantika pa je svetovalec za nacionalno varnost ZDA v četrtek opozoril, da je Trump precej nezadovoljen z Zelenskim, ker "ni pripravljen sprejeti te priložnosti, ki smo jo ponudili", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Zelenskega je v luči njegovih izjav, da je Trump obkrožen z dezinformacijami, še pozval, naj neha žaliti Trumpa. "Nekatera retorika iz Kijeva in žalitve predsednika Trumpa so bile nesprejemljive," je dejal Waltz v Beli hiši.

Washington je ključni finančni in vojaški podpornik Ukrajine, vendar je Trump vznemiril Kijev in njegove evropske podpornike z začetkom pogovorov z Moskvo. Bojijo se, da bi se vojna končala pod pogoji, ki bi nagradili le ruskega predsednika Vladimirja Putina.

Lavrov: Vojno v Ukrajini je mogoče rešiti le z odpravo vzrokov za krizo

Rešitev za konflikt v Ukrajini je mogoče najti le, če se odpravijo vzroki za krizo, je v četrtek na srečanju zunanjih ministrov držav skupine G20 v Johannesburgu povedal ruski zunanji minister Sergej Lavrov in se zavzel za uveljavljanje verskih in jezikovnih pravic v Ukrajini. Znova je odgovornost za rusko invazijo pripisal Evropi in Ukrajini.

"V Evropi je nepremišljena širitev zavezništva (Nato) že pripeljala do ukrajinske krize," je Lavrov povedal v Johannesburgu. Prepričan je, da je rešitev konflikta mogoče najti le, če se odpravijo "vzroki za krizo v Ukrajini". Pri tem se je zavzel za uveljavljanje verskih in jezikovnih pravic.

Rusija je namreč invazijo na Ukrajino pred skoraj tremi leti med drugim utemeljila tudi z obtožbami, da Kijev zatira rusko govorečo manjšino na vzhodu Ukrajine.

Lavrov je vlado v Kijevu označil za rasistično in Zahod obtožil, da podpira neofašistična gibanja v Ukrajini. Ponovno je ocenil, da so bili pogovori delegacij ZDA in Rusije v Rijadu dobri in da je Washington spoznal, da mora varnost v Evropi vključevati tudi varnost Rusije, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Srečanje zunanjih ministrov skupine G20 sledi koreniti spremembi zunanje politike ZDA do Ukrajine po nastopu predsedniškega mandata Donalda Trumpa. Washington namreč od Ukrajine v zameno za vojaško in drugo podporo zahteva dostop do redkih zemelj. Hkrati je odpravil politiko mednarodne izolacije Rusije. To pa je povzročilo zaskrbljenost tako v Ukrajini kot v Evropi.

V skupini G20, v kateri je 19 držav ter Evropska unija in Afriška unija, obstajajo globoka razhajanja do vrste pomembnih vprašanj, kot so vojna v Ukrajini in podnebne spremembe, pa tudi o tem, kako odgovoriti na dramatične premike v ameriški politiki po vrnitvi Trumpa v Belo hišo.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 77
  • Idioti 20:34 21.februar 2025.

    Na mizo je prišel prvi zločin in ta je umor USA novinarja v zaporu Narkomana. Za to bo slej kot prej USA oklicala za njega svetovno tiralico . Se pravi v USA ne bo mogel pobegniti , tja bo pripeljan ...prikaži več samo v lisicah pred sodnika v tej zadevi. Pričakujem pa v nadaljnih obtoževanjih , da bo Trump slej kot prej omenil sežig 70 rusko govorečih UA v Odesi 2014 in na koncu še 12000 istih , ubitih v strahotnem mučenjem v njegovih zaporih ! Po tem bi pa rad viedel komentar naše zločinske klike štirih

  • bobubob 20:34 21.februar 2025.

    EU je pod 'Bidnovo politiko' dokončno postala orodje za uveljavljanje ameriških interesov na tem koncu sveta. Bila je na koncu palice, s katero so ZDA drezale spečega medveda. Medved se je zbudil, ZDA pa so uvidele, da je palica vendarle ...prikaži veče pretanka, pa so jo spustile iz rok. Ja, medvedu bomo lahko še hvaležni, če se bo na to palico samo pos*ral in nič drugega.... Ni kriv ne Biden, ne Putin, kaj šele Trump. Krivi smo si sami.

  • Avatar Uroš Fric
    uros8 20:18 21.februar 2025.

    Ukrajina naj predlaga Rusiji, da se vojna med njima konča in da Rusija dobi želeno ozemlje in ostalo. Ko bo Ukrajina del EU, jo bodo pokupili Evropejci, tako kot so Slovenijo politiki razprodali Srbom, Hrvatom, Švicarjem, Rusom, Slovakom..., Američani bodo ...prikaži več imeli pa tudi svoje zahteve glede na vso dano pomoč med konfliktom UA in RU, ki so ga Američani in EU dejansko spodbujali. S svojimi računi. Edino Slovenec bo rekel, da je pomagal zaradi moralnih razlogov in ne bo nič zahteval. Na kratko o tem