Svet
436 ogledov

EU vrača žogico Trumpu

Donald Trump Profimedia
Članice EU so danes po navedbah Evropske komisije podprle uvedbo protiukrepov v odziv na carine na uvoz jekla in aluminija v ZDA. Prvi odzivi tudi iz Slovenije.

EU bo tako postopoma uvedla do 25-odstotne dodatne carine na uvoz ameriškega blaga v vrednosti okoli 20 milijard evrov. Prvi ukrepi se bodo začeli uporabljati prihodnji teden, večina preostalih pa sredi maja. Po neuradnih informacijah je za glasovalo 26 članic, proti je bila le Madžarska.

V skladu s predlogom komisije bodo po neuradnih informacijah prihodnji torek začeli veljati carinski protiukrepi iz let 2018 in 2020, ki jih je EU uvedla oziroma napovedala v okviru trgovinskega spora v času prvega predsedniškega mandata Donalda Trumpa, ko je uvedel 25-odstotne carine na uvoz jekla in 10-odstotne carine na uvoz aluminija. Po dogovoru z administracijo Joeja Bidna jih je unija začasno ustavila oziroma preložila.

Ti ukrepi med drugim vključujejo 10- oziroma 25-odstotne carine na uvoz riža, sladke koruze, arašidovega masla, brusnic ter tobaka in tobačnih izdelkov iz ZDA.

Carine tudi na jajca, meso in kavo

Sredi maja pa se bo začela uporabljati še večina preostalih proticarinskih ukrepov, ki jih EU uvaja v odziv na razširjene ameriške carine na uvoz jekla in aluminija. 25-odstotne carine bodo med drugim po neuradnih informacijah veljale za uvoz vrste izdelkov iz jekla in aluminija, pa tudi za uvoz mesa in mesnih izdelkov (perutnina in govedina), jajc, medu, določene zelenjave in sadja ter kave. Za sojo in mandlje naj bi se medtem 25-odstotne dodatne carine začele uporabljati šele 1. decembra.

Na osnutku seznama so bili tudi ameriški viski bourbon in druge alkoholne pijače, a jih komisija po pogovorih z državami članicami in drugimi deležniki na predlagani končni seznam ni uvrstila. Umaknili so tudi mlečne izdelke.

Luka Koper | Avtor: Saša Despot Saša Despot

Na komisiji so ob glasovanju držav članic poudarili, da je mogoče protiukrepe kadarkoli odpraviti, če bodo ZDA pristale na pravično in uravnoteženo rešitev, ki bi jo dosegli v pogajanjih.

Evropska komisija medtem ukrepe v odziv na pretekli teden uvedene 25-odstotne dodatne carine na uvoz avtomobilov v ZDA in danes uveljavljene t. i. vzajemne carine v višini 20 odstotkov na uvoz večine preostalega blaga iz EU še pripravlja.

Slovenija podprla protiukrepe

Tokratni nabor protiukrepov je medtem torej podprla tudi Slovenija. Dogajanje je ob robu odprtja nove infrastrukture v veslaškem centru v blejski Mali Zaki komentiral tudi minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han.

Kot je povedal, je pričakovati še dodatne ukrepe, pri katerih pa bo prav tako veljal odlog uveljavitve. Pristojni minister meni, da bo treba v tem času vendarle doseči nek dogovor, saj da bo "norija teh trgovinskih vojn" pokopala tako Evropo kot ZDA. Han upa, da bo tudi Trump spoznal, da ta smer ni dobra za gospodarstvo.

Matjaž Han | Avtor: Bor Slana/STA Bor Slana/STA

Na vprašanje, kaj vse dogajanje zadnjih dni in tednov pomeni za Slovenijo, je odgovoril, da na ministrstvu tudi s pomočjo gospodarske zbornice in gospodarstva redno izvajajo analize glede učinkov. Za Slovenijo ta trenutek, tako Han, "še ni takšne katastrofe", je pa opozoril na posredne učinke zaradi vloge slovenske avtomobilske industrije v dobavnih verigah evropskih izdelovalcev avtomobilov.

Nasploh pa trenutno dogajanje Han ocenjuje kot zelo slabo za svetovno gospodarstvo in ne vidi pravega razloga, zakaj nekateri pri vseh težavah, ki jih že ima ta svet, ta trenutek razmere le še dodatno zaostrujejo. Treba je biti trezen ter na podlagi analiz sprejemati pametne odločitve, je prepričan minister.

Bolj smotrno bi bilo zaščititi prizadete panoge

V jeklarski skupini Sij ocenjujejo, da bi bilo namesto uvajanja povračilnih carin bolj smotrno čim prej zaščititi najhuje prizadete panoge, med katerimi je tudi jeklarstvo. Obenem pozivajo k ukrepom za preprečitev nelojalno konkurenco na evropskem trgu ter k spodbujanju domačih naložb in potrošnje.

Opozarjajo tudi, da se glede na trenutno ravnanje ZDA odpirajo številne priložnosti za sklepanje novih trgovinskih dogovorov s partnerji, ki bodo iskali stabilnost in poštenost v trgovinskih odnosih. "To je zagotovo nekaj, kar EU v tem trenutku lahko ponudi," so prepričani v Siju. "Če bomo uspešni pri izkoriščanju takih priložnosti, se lahko dobavne verige prestavijo v EU, kar bi pozitivno vplivalo na domače gospodarstvo, na zviševanje industrijske aktivnosti, kar seveda ugodno vpliva tudi na porabo jekla," so dodali.

Tibor Šimonka | Avtor: Bor Slana/VladaRS/Flickr Bor Slana/VladaRS/Flickr

V skupini Sij sicer na tujih trgih ustvarijo približno 85 odstotkov prodaje. Največja trga sta Nemčija in Italija, posvečajo pa se tudi širitvi v ZDA. Te so zanje, kot so navedli, pomemben trg z dolgoročnim potencialom, kjer iščejo nove priložnosti in krepijo lokalno prisotnost. Lani so v ZDA ustvarili skoraj 10 odstotkov prihodkov od prodaje, kar je približno 16,5 odstotka več kot v 2023.

Z lastnim podjetjem Sij Americas so v ZDA prisotni že več kot 30 let, leta 2022 pa so za lažje poslovanje na ameriškem trgu vzpostavili tudi lastno, več kot 3000 kvadratnih metrov veliko skladišče blizu Chicaga v zvezni državi Illinois.

Rusija: Trumpove carine kažejo na nespoštovanje trgovinskih pravil

Obsežne carine ameriškega predsednika Trumpa kažejo na njegovo nespoštovanje temeljev mednarodne trgovine, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP danes ocenila Rusija. Kršijo namreč temeljna pravila Svetovne trgovinske organizacije (WTO) in dokazujejo prepričanje Washingtona, "da ni več zavezan normam mednarodnega trgovinskega prava", je v pogovoru z novinarji dejala tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova.

Rusija, ki je od začetka vojne v Ukrajini poglobila gospodarske in politične odnose s Kitajsko, je od vrnitve Donalda Trumpa v Belo hišo previdna glede kritik na račun politik ameriškega predsednika. Vendar so nekateri pristojni v Moskvi v zadnjih dneh izrazili zaskrbljenost zaradi padanja cen nafte, ki so ključnega pomena za ruske javne finance, poroča AFP. Cene nafte so namreč odkar je Trump napovedal obsežne carine na uvoz blaga v ZDA padle, saj vlagatelje skrbi, da se bo zmanjšalo povpraševanje po tej surovini.

"Vsak šok svetovnem gospodarstvu, ki grozi z upočasnitvijo gospodarske rasti in splošnim zmanjšanjem potrošnje, negativno vpliva na številne globalne procese," je dejala Zaharova.

Tudi guvernerka ruske centralne banke Elvira Nabiullina je na zaslišanju pred člani ruskega parlamenta trgovinsko vojno označila za veliko tveganje in dejala, da v svetovni trgovini trenutno prihaja do tektonskih sprememb. Po njenih besedah je težko oceniti, kam bodo te spremembe vodile svetovno gospodarstvo in kako bo to vplivalo na Rusijo, še navaja AFP.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 7
  • maček 20:25 09.april 2025.

    V sloveniji je biti fino predsednik, samo kimaš, drugi odločajo o vsem. Kar pa sami naredijo, dolgotrajna oskrba, čisti nateg, še na slabšem bomo kdor se spozna na zavajanja maljevca,. Pravi da kader ni problem, csd ljubljana od 20 ima ...prikaži več samo 8 ljudi za ta namen. Finančno bomo na slabšem kot sedaj. Vse reforme so pa nikakve.

  • sandi76 19:56 09.april 2025.

    Oranžni neuravnovešenec je pričakovano počepnil. Odlog uvedbe carin je zamaknil za 90 dni, nato pa se bo zagotovo ta odlog še podaljšal. Samovšečni puhloglavi narcisek je očitno razumel lekcijo, da se ne zajebava s celim svetom.

  • Avatar Slayer
    Slayer 19:41 09.april 2025.

    Pa se to,ceprav slovenski časopisi tega nocejo porocati,veliko stevilo ameriskih,pa tudi UE firm,se zeli vrniti na Ruski trg po tem,ko so "zbezali " iz Rusije leta 2022.Najbrz so ugotovili ,da je Zahod naredil usodne politicne napake.Jim bo uspelo ?Mogoce ,toda ...prikaži več prvi pogoj je,da UE vrne Rusiji njihov denar-rezerve,ki so ji ga ukradli,o pogojih ponovnega poslovanja v Rusiji pa bodo ruske oblasti postavile pogoje .In prav je tako.Pogresam objektivno in azurno novinarsko politiko slovenskih medij!!!