Ameriška državljanka je pretihotapila opico iz Tajske v Los Angeles. Potem ko se je sama izdala, je bila aretirana in grozi ji zaporna kazen.
Američanka je opico uspavala s pomirjevali, jo skrila pod bluzo in jo pod pretvezo, da je noseča,
pretihotapila preko meje. Zaradi njenega dolgega jezika so žensko kasneje razkrili in jo v
ponedeljek obsodili zaradi tihotapstva.
29-letni
Gypsy Lawson je uspelo, da je uspešno opravila vse varnostne in carinske kontrole
na letališču v Los Angelesu, kljub temu da je imela pod bluzo skrito opico vrste resus, poroča CNN.
Vnos ogrožene živalske vrste je kaznivo dejanje |
Kdor nezakonito poseduje, odvzame, poškoduje, usmrti, izvaža, uvaža ali trguje z zaščitenimi divjimi živalskimi ali rastlinskimi vrstami, zaščitenimi živalmi, rastlinami, njihovimi deli ali iz njih izdelanimi izdelki, je kaznovan z zaporom do petih let. |
Vendar pa je aretacija sledila kasneje, potem ko se je Gypsy s svojim letališkim podvigom pohvalila pred uslužbencem trgovine z oblačili. Gypsy so obtožili in kasneje tudi obsodili tihotapstva, njeno 55-letno mamo, ki jo je spremljala na letalu iz Bangkoka, pa sodelovanja pri zaroti. Kazen jima bodo izrekli marca. Maksimalna kazen, ki lahko doleti Gypsy Lawson, je 20 let zapora.
Mednarodna trgovina s prosto živečimi rastlinskimi in živalskimi vrstami predstavlja vedno večjo nevarnost za obstoj mnogih vrst. Nekatere vrste so že na pragu izumrtja. Tako je po podatkih Svetovne carinske organizacije (WCO) nedovoljena trgovina z ogroženimi vrstami na tretjem mestu po vrednosti svetovnega letnega prometa (za mamili in orožjem).
Zato se je izoblikovalo večje število konvencij ter predpisov EU, katerih skupni namen je ohranjanje ogroženih vrst in urejanje trgovine z njimi. Med ključnimi konvencijami je Konvencija CITES - konvencija o mednarodni trgovini z ogroženimi prosto živečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami, ki ščiti več kot 30 tisoč vrst.
Kako je s tem pri nas?
V Sloveniji velja zakon o zaščiti živali, ki določa odgovornost ljudi za zaščito živali. Zoper storilce tovrstnega kaznivega dejanja podajo kazenske ovadbe na pristojna državna tožilstva. Kadar pa v tujino izvozite ogroženo živalsko ali rastlinsko vrsto in to storite brez dovoljenja pristojnega organa, vam grozi zaporna kazen do treh let.
Zasegi na slovenskih tleh
Med najpogostejšimi predmeti, ki so jih v zadnjih letih zasegli slovenski carinski organi, so razne korale, lupine raznih polžev in školjk, izdelki iz kož plazilcev, izdelki iz slonovine, izdelki tradicionalne kitajske medicine, kače v alkoholu, uplenjene ptice, trofeje, okostja in kože živali.
Zasegov živih osebkov je bilo malo. Največkrat se nezakonito vnašajo žive želve, ki so uvrščene na seznam ogroženih vrst (npr. rdečevratka). Od živali, ki ne spadajo na omenjene sezname, se največkrat pojavljajo pasji mladiči.