Kot je znano, so v Pakistanu 18. februarja potekale parlamentarne volitve, na katerih so kljub vsemu pritisku avtoritarnega režima Perveza Mušarafa zmagale opozicijske stranke. Večino v parlamentu sta si tako priborili Pakistanska ljudska stranka (PPP), ki ji je pripadala tudi lani ubita nekdanja predsednica vlade Benazir Buto, in stranka nekdanjega premierja Navaza Šarifa. Ti dve stranki bosta skupaj še z eno manjšo regionalno stranko osnovali prihodnjo pakistansko vlado.
Pakistan na pragu nove krize?
V parlamentu je že zapriseglo 328 novoizvoljenih poslancev, ki so se z molitvijo
spomnili tudi lani v atentatu ubite Benazir Buto. Po pričakovanjih bo Mušaraf enega izmed
visokih funkcionarjev Pakistanske ljudske stranke imenoval za mandatarja za sestavo nove
vlade.
Prihodnji koalicijski stranki sta že napovedali, da bosta preklicali Mušarafovo odstavitev njemu nenaklonjenih sodnikov vrhovnega sodišča. Lani novembra je namreč pakistanski voditelj zaradi napetih razmer v državi razglasil izredne razmere, čemur pa je nasprotovala večina sodnikov vrhovnega sodišča, zato jih je Mušaraf preprosto odstavil. Če bodo ti sodniki spet imenovani na svoje položaje, je zelo verjetno, da bodo pod drobnogled vzeli legitimnost lanskih predsedniških volitev v Pakistanu, kjer je Mušaraf kandidiral kot načelnik generalštaba pakistanske vojske, kar naj bi bilo po mnenju nekaterih pravnih izvedencev sporno.
Številni opazovalci se bojijo, da bi lahko napeti odnosi med predsednikom države in parlamentom prerasli v državljansko vojno.