Svet
0 ogledov

Teroristi bi radi priznali

Veliko pripornikov so leta 2006 prestavili v Guantanamo, potem ko so bili priprt Žurnal24 main
Pet osumljencev za načrtovanje terorističnih napadov na ZDA 11. septembra 2001 bi rado priznalo krivdo.
Khalid Sheikh Mohammed, ki je zadnji dve leti preživel v Pakistanu in še štirje drugi sodelujoči pri zaroti, so zaprosili vojaško sodišče, če lahko prenehajo z nadaljnimi ukrepi, ker bi sami radi priznali krivdo, je povedal major Gail Crawford. Sodnik je sprejel prošnjo Mohammeda, Ali Abdul Azziza Alija in Walid bin Attasha, vendar ukazal zaslišanje za Mustafo al Hawsawija in Ramiza bin al Shibha, saj je še veliko odprtih vprašanj v zvezi z njuno vpletenostjo. Svojo odločitev so oznanili v prisotnosti družinskih članov žrtev napada 11. septembra, je povedala predstavnica gibanja za človekove pravice Jennifer Daskal. Še vedno ni znano, ali obsojence čaka smrtna kazen.

Komisija za sojenje tujim teroristom zaradi pravnih neskladij deluje z dveletno zamudo. Leta 2006 je vrhovno sodišče v ZDA razsodilo, da je bila starejša različica komisije protiustavna. S tem so prisilili Bushevo administracijo in kongres, da revidirajo smernice za vojaško sodišče v Guantanamu. Glavni tožilec v Pentagonu je leta 2007 protestno dal odpoved in dejal, da politika preveč vpliva na odločitve vojaške komisije. Kritiki poudarjajo, da je vest o mučenju pripornikov škodovala ugledu ZDA. Bela hiša pa je ves čas zanikala izjave ZN, da gre za nehumane tehnike izpraševanja osumljencev.

 
  Leta 2006 je Bush

dejal, da bi rad zaprl Guantanamo, ampak "mora pustiti odprta vrata za hladnokrvne morilce".

225 zapornikov v Guantanamu
Denis McDonough, svetovalec Barracka Obame, je pojasnil, da še niso sprejeli ukrepov glede 225 zapornikov v Guantanamu. " Te odločitve bomo sprejeli, ko se bodo uradno urejena nova skupina za nacionalno varnost in pravne odločitve," je dodal.

Neuradno pa je v javnost prišla vest, da bo nova administracija nekaterim zapornikom omogočila sojenje na zveznih sodiščih in hkrati naj bi ustanovili posebno nacionalno sodišče za primere "občutljive narave".  Prav tako nameravajo nekatere zapornike, ki že imajo dokaze o nevpletenosti, izpustiti.

Konzervativci pa se bojijo, da bi zapornike iz Guantanama pripeljali na celino. Njihov glavni argument je, da v ZDA nimajo takega varnostnega sistema, kot ga ima Guantanamo.
Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.