Prvi je švicarsko veleposlaništvo v Tripoliju, kjer sta poslovneža našla zatočišče, zapustil Rashid Hamdani, ki je danes od libijskih oblasti dobil izstopni vizum in se nato takoj odpravil v Tunizijo. Kmalu zatem je iz veleposlaništva prišel še Max Göldi.
Policisti so ga takoj vklenili in odpeljali v zapor, predal pa se jim je potem, ko so libijske oblasti veleposlaništvu postavile ultimat in napovedale ukrepe. Göldija so libijske oblasti sicer obsodile na štiri mesece zapora zaradi prekoračitve vizuma.
Leto in pol ujeta v Libiji
Hamdani in Göldi 19 mesecev nista mogla zapustiti Libije, potem ko so ju oblasti priprle, ker se jima je iztekel vizum. To je še zaostrilo odnose med Libijo in Švico, kjer so pred tem julija 2008 aretirali sina libijskega voditelja Moamerja Gadafija Hanibala.
Libijske oblasti so Hamdaniju minuli teden vrnile potni list, vendar brez izstopnega vizuma. Švica je lani jeseni sestavila seznam 186 visokih libijskih predstavnikov, med katerimi sta tudi Gadafi in zunanji minister, ki jim ne dovolijo vstopa na švicarsko ozemlje.
Spor se je nato še razširil, saj je Libija februarja letos izdala prepoved izdajanja vizumov vsem državljanom schengenskega območja, v katerega sodi tudi Švica. EU je danes že izrazila upanje, da se bosta državi uspeli dogovoriti in zgladiti spor.