Svet
8798 ogledov

Sumi trgovine z organi na Hrvaškem

Operacija
Hrvaška zdravniška zbornica je potrdila kršitev medicinske etike.

Inšpektorji so v letu 2019 odkrili nepravilnosti pri dveh presaditvah organov v zagrebški klinični bolnišnici (KBC Zagreb) in ju prijavili pristojnim službam zaradi suma trgovine z organi. Sprejeli so tudi odločitev, da začasno prepovejo presaditev ledvic nepovezanim darovalcem, poroča portal Index.hr.

''Po vseh ugotovljenih dejstvih je inšpekcija ministrstva za zdravje sprejela ukrepe v skladu s svojimi pooblastili. Zadeva je bila najprej posredovana Hrvaški zdravniški zbornici zaradi kršitve kodeksa medicinske etike in deontologije, nato pa državnemu odvetništvu. Zdravstvena inšpekcija je v skladu s svojimi pooblastili izdala odločbo o začasni prepovedi izvajanja programa presaditve ledvic živih nepovezanih darovalcev," je zapisano v pismu, ki ga je poslala služba za odnose z javnostmi KBC Zagreb.

Raziskali primera dveh presaditev ledvic

Zagrebško županijsko državno odvetništvo je na regionalni televiziji Una potrdilo, da je v lanskem letu izvedlo raziskave primera dveh parov presajenih ledvic od nepovezanih živih darovalcev. Hrvaška zdravniška zbornica naj bi se na ugotovitve ministrstva za zdravje odzvala z oceno, da je za etične napake v obeh primerih odgovorna transplantacijska ekipa inštituta. Ugotovitev naj bi bila poslana v bolnišnico februarja letos, a tega niso uradno potrdili tako na zbornici kot tudi bolnišnici.

Prvi par ledvic naj bi bil zavrnjen v bolnišnici Merkur, nato pa je bil posredovan v univerzitetno kliniko, kjer ga je prejel moški. Razmerje z darovalcem, mlajšem vozniku tovornjaka iz Pančeva, ni ovrednoten. Psihološke analize darovalca kažejo le, da je sposoben razumeti postopek in dati informirano soglasje, piše v dokumentaciji, ki so jo uspeli pridobiti na televiziji.

V drugem primeru je organe daroval pek s Kosova s ​​šestimi otroki, prejel pa hrvaški državljan. Priče za Uno trdijo, da je hrvaški naslov prejemnika ostal neprijavljen, prav tako podatki o socialno-ekonomskem statusu. Pacienta so v KBC Zagreb sprejeli prek urgentne službe, a je v bolnišnici takoj pritegnil pozornost, saj se je presaditev izvedla v sedmih dneh. Njegov donator je v postopku uporabil prevajalca, ki je bil obenem prejemnik ledvic. Nastanjen naj bi bil v hotelu Rebro.

Sankcij zaenkrat še ni

Hrvaško združenje za promocijo pacientovih pravic je po objavi informacij v izjavi za javnost navedlo, da gre za prvi primer suma trgovine z organi na Hrvaškem.

"Zdravniška zbornica je potrdila, da je bila kršena zdravniška etika. Sankcije pa ni! Če je bolnišnica Merkur zavrnila presaditev z živega darovalca zaradi resnega suma trgovine z organi, saj je prejemnik z elitnega družbenega statusa, darovalec pa socialnega primer, kako je mogoče, da so isti organ nato odobrili?'' pišejo v izjavi.

Obenem izpostavljajo dileme, zakaj vsi javni zavodi ne upoštevajo enakih zakonskih postopkov in pogojev. ''Zanimivo je, da pri takšnem dejanju nihče ni izrazil pritožbe vesti, so pa sodelovali pri ogrožanju življenja nekoga," so še dodali na hrvaškem društvu za promocijo pacientovih pravic.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 2
  • MK 09:10 07.junij 2022.

    vi kr hodite k tem barabam na počitnice, boste še brez ledvic ostali