Srbski študenti od Koštunice zahtevajo podpis sporazuma z EU, prijetje in izročitev obtožencev za vojne zločine haaškemu sodišču ter izpolnitev vseh obveznosti.
Srbski študenti so na protestu v Beogradu od premierja
Vojislava Koštunice zahtevali podpis političnega sporazuma z Evropsko unijo,
prijetje in izročitev obtožencev za vojne zločine haaškemu sodišču in izpolnitev vseh prevzetih
mednarodnih obveznosti.
Koštunica je preprečil podpis političnega sporazuma z EU v znak protesta zaradi odločitve Unije, da bo na Kosovo napotila svojo civilno misijo. Ukrep Koštunice je povzročil spor s predsednikom Borisom Tadićem, ki se zavzema za hitro približevanje evropskim povezavam. |
Simonović je študente pozval, naj se prihodnji teden znova zberejo pred vlado, če na njihove zahteve ne bo pozitivnih odgovorov. "Pozorno bomo spremljali, kaj se bo dogajalo v prihodnjih dneh, in če se ne bo nič, bomo študente pozvali na vsakodnevne proteste," je dodal.
Tadić in Koštunica potrdila enotno politiko
Srbski predsednik in premier, Boris Tadić in Koštunica, ter predsednik srbskega parlamenta Oliver Dulić so potrdili enotno nacionalno politiko do vprašanja Kosova in da bodo državne institucije v primeru enostranske razglasitve neodvisnosti Kosova sprejele ukrepe za razveljavitev tega protipravnega akta.
Kot so sporočili iz vlade, so potrdili nujnost vodenja enotne nacionalne politike pri zaščiti suverenosti in ozemeljske celovitosti Srbije zaradi realne grožnje, da bo prišlo do razglasitve neodvisnosti Kosova.
Dodali so, da bodo na torkovem zasedanju sveta za nacionalno varnost, ki ga je danes sklical Tadić, obravnavali akcijske načrte vlade v primeru razglasitve neodvisnosti Kosova.
Kacin: Vrata EU odprta
V Beogradu se mudi Jelko Kacin, slovenski poslanec Evropskega parlamenta (ALDE/LDS) in poročevalec Evropskega parlamenta za Srbijo. Ob tem je Kacin zatrdil, da "so vrata EU državam Zahodnega Balkana odprta", obenem pa opozoril, da je "polno soočanje s preteklostjo nujen pogoj", poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.
"Evropa nima druge rešitve, kot da vsem državam Zahodnega Balkana ponudi članstvo v EU. Medsebojno zaupanje in to, kar je bistvo EU, svoboden pretok ljudi, kapitala, storitev, da bi namesto o vojskovanju in zločinih razmišljali o medsebojnem razvoju, regionalnem in gospodarskem sodelovanju in investicijah," je dejal Kacin.
Obenem je poudaril, da odgovornost za to, kar se je dogajalo v vojnah na območju nekdanje Jugoslavije, ne more biti kolektivna. "Ne moremo dovoliti, da bi se katerikoli narod ali religija na območju nekdanje Jugoslavije označevala kot genocidna. Zločin je individualen," je poudaril Kacin in dodal, da se mora vsaka država sama soočiti s svojim problemom.
Glede Srbije konkretno je evropski poslanec izjavil, da mora ta pokazati, da sta Kosovo in njeno približevanje EU "dva ločena problema". Kot je ocenil, bi lahko Srbija doslej dosegla že velik napredek v svojem približevanju Uniji, vendar pa je zamudila pravi trenutek.