Poleg tega, da je severnokorejski režim po podatkih Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) vse jedrske inšpektorje OZN na ozemlju države pozval k čimprejšnjemu odhodu iz države, naj vnovič aktiviral vse jedrske naprave. Že pred dnevi je zunanje ministrstvo te najbolj izolirane države na svetu zagrozilo z umikom s šeststranskih pogovorov o severnokorejskem jedrskem programu, poročajo svetovni mediji.
Najnovejše rožljanje z jedrsko nevarnostjo je povezano z odzivi na nedavno izstrelitev rakete dolgega dosega. Nekaj ur pred objavo novice IAEA o ponovnem zagonu jedrskega programa se je Pjongjang ostro odzval na izjavo Varnostnega sveta (VS) OZN, ki je obsodil prej omenjeno izstrelitev. "Varnostni svet se je postavil proti suverenosti države. V takšnih okoliščinah nimamo druge izbire, kot da nadaljujemo izgradnjo jedrske obrambe," so sporočili iz Pjongjanga in zagrozili s ponovnim zagonom zdaj mirujočega reaktorja Jongbjon.
Kot je znano, je Severna Koreja 5. aprila izstrelila raketo dolgega dosega Taepodong II. Uradno zato, da bi v vesolje ponesla satelit, bolj verjetno pa je šlo za raketni preizkus. VS OZN je v ponedeljek ugotovil, da je izstrelitev v nasprotju z njegovo resolucijo 1718 iz leta 2006, in oznanil sprejem novih sankcij proti neuklonljivi realsocialistični državi.