Ruski zunanji minister
Sergej Lavrov je po pogovorih z ameriško kolegico
Condoleezzo Rice in obrambnim ministrom
Robertom Gatesom v Moskvi sporočil, da Rusija in ZDA niso dosegle dogovora o
ameriškem načrtu za postavitev protiraketnega ščita v srednji Evropi.
"Dogovora o tem ni," je dejal Lavrov in dodal, da bi morale ZDA pogajanja o načrtu za
postavitev protiraketnega ščita na Poljskem in Češkem zamrzniti. Lavrov je ob tem zagrozil, da bo
Rusija sprejela vse ukrepe za to, da bo
"nevtralizirala grožnjo", če ZDA ne bodo upoštevale ruskih pomislekov.
Riceova je potrdila, da državi nista dosegli dogovora o tem vprašanju, in zavrnila poziv
Rusije, naj ZDA projekt zamrznejo. Ob tem je dodala, da se bodo pogajanja z zavezniki o namestitvi
ščita nadaljevala.
|
|
Ameriški obrambni minister Gates je ponovil, da protiraketni sistem ni uperjen proti Rusiji. "Rad bi poudaril, da protiraketni obrambni sistem ni uperjen proti Rusiji in ne bo imel nobenega vpliva na rusko strateško zastraševanje," je poudaril.
Gates je dejal tudi, da bi ZDA lahko v svojem protiraketnem ščitu uporabile ruski radar v Azerbajdžanu, kar je pred meseci predlagal ruski predsednik Vladimir Putin , vendar pa ta naprava ne more nadomestiti lokacij na Poljskem in Češkem. "Ta radar se uporablja predvsem za zgodnje opozarjanje, ne bi ga pa bilo mogoče uporabiti za končno vodenje prestreznih raket ," je dejal Gates.
Bo Rusija od sporazuma odstopila ?
Tudi Putin je danes ZDA pozval, naj odstopijo od svojih načrtov, ki predvidevajo postavitev radarja za zgodnje opozarjanje na Češkem in desetih prestreznikov raket na Poljskem. "To niso preprosta pogajanja, upamo, da ne boste pritiskali na sporazume, ki ste jih sklenili z vzhodnoevropskimi državami," je dejal Putin na okrogli mizi, ki se je je udeležil tudi ameriški veleposlanik v Rusiji William Burns .
Putin je tudi zagrozil, da bo Rusija odstopila od sporazuma o omejevanju in zmanjšanju količin jedrskega orožja INF iz leta 1987. "Če ne bomo dosegli tega cilja, bomo težko ostali v okviru tega sporazuma, medtem ko druge države dejavno razvijajo takšne vojaške sisteme – tudi države, ki so v neposredni bližini naših meja," je poudaril Putin.
ZDA trdijo, da bo protiraketni ščit namenjen obrambi pred izstrelki iz "malopridnih" držav, kot sta Iran in Severna Koreja, medtem ko Rusija vztraja, da je uperjen proti njej.