Kvaliteta zraka v rudniku ni dovolj dobra, da bi v rudnik lahko poslali reševalce. V rudniku imajo na voljo pitno vodo, reševalci pa ne vedo, kako je z zalogami hrane. Ker je v rudniku napeljana ventilacija, upajo, da možje dihajo svež zrak iz ventilacijskega jaška. "Ne bomo se ustavili. Šli bomo naprej in naprej, dokler ne bomo dosegli rezultata," pravi policijski inšpektor Gary Knowels.
Vse od eksplozije, ki je odjeknila v petek zjutraj po srednjeevropskem času, stika z ujetimi rudarji še niso vzpostavili. Oblasti upajo, da so možje, stari med 17 in 62 let, živi, vendar pa tega ne morejo trditi. "Ostajamo optimistični," pravi Knowels, kljub temu pa so pripravljeni tudi na tragičen izid.
"Možem, ki so spodaj, smo dolžni reševalno akcijo izvesti tako, da ne ogrožamo njihovih življenj še bolj," je dejal premier John Key. "Prebili se bomo čez to in naredili vse, kar je mogoče, da jih bomo rešili žive." Oblasti se sicer soočajo s kritikami, ker se reševalna akcija še vedno ni začela.
Na pomoč prihaja robot
O tem, kdaj bi na misijo lahko poslali robota, je direktor rudnika Peter Whittall dejal, da v bližnji prihodnosti. Kdaj točno, pa je najverjetneje odvisno od situacije v rudniku.
Ekipa reševalcev je sicer začela z vrtanjem luknje, s katero bi se približali ujetim rudarjem. Do sedaj so prišli do globine 135 metrov in jih od cilja loči še približno 15 metrov. Po preboju bodo lahko odvzeli vzorec plinov in druge podatke, ki jim bodo dali dovolj informacij za začetek reševalne akcije.
Reševalci nameravajo v rudnik spustiti napravo, s katero bodo lahko nadzorovali situacijo pod zemljo. "To da bomo poslali robota, ki se bo razgledal po rudniku, je prvi korak, s katerim bomo ocenili škodo in pogledali, kako daleč lahko gremo," je dejal Knowels.
Policija je sporočila, da so med pogrešanimi moškimi večinoma rudarji iz Nove Zelandije, pa tudi iz Avstralije, Škotske in Južne Afrike.