Po mnenju poznavalcev gre za najbolj sporen referendum po padcu komunizma v Romuniji leta 1989, volivci pa bodo odločali o ugledu in demokraciji v državi. Glede na javnomnenjske raziskave večina državljanov odstavitev podpira.
Referndum naj ne bi bil veljaven
Dve agenciji, ki sta pripravili vzporedno glasovanje, sta sporočili, da je bila udeležba manj kot 50-odstotna, je poročala francoska tiskovna agencija AFP. To pomeni, da Basecu ostaja na predsedniškem položaju. Prve uradne izide naj bi objavili v ponedeljek.
Ob 20. uri po lokalnem času oz. tri ure pred zaprtjem volišč je bila volilna udeležba 37,67 odstotka, kar je 10 odstotnih točk več kot je bila udeležba tri ure prej.
Nočne volitve
A da bi bil referendum veljaven, se ga mora udeležiti vsaj 50-odstotkov volivcev, kar pa bo težko doseči - kljub nekaterim spornim ukrepom vlade, kot so podaljšanje odprtja volišč za štiri ure ter dodatna volišča v tujini in na turistov polni obali Črnega morja. Volivci bodo tako glasove lahko oddali do 23. ure po lokalnem času. Romunski državljani na območju Slovenije lahko svoj glas oddajo na romunskem veleposlaništvu v Ljubljani.
Basescujev desnosredinski tabor poziva k bojkotu referenduma in vladi očita volilno prevaro.
Brišejo meje med vejami oblasti
Vladajoča koalicija je od prevzema oblasti pred tremi meseci sprejela vrsto spornih ukrepov, katerih cilj je bil doseči odstavitev Basescuja ter omejiti neodvisnost sodstva.
Politična kadrovanja so bila sicer v Romuniji tudi pred tem precej običajna praksa, a bliskovita ofenziva USL je bila nenavadna celo za to državo in je porušila sistem nadzora med tremi vejami oblasti, ki je temelj pravne države.
Oglasila se je celo EU in dosegla umik nekaterih najbolj spornih ukrepov, kot so bile omejitve pristojnosti ustavnega sodišča in spremembe referendumskega zakona, ki bi šle to nedeljo očitno v škodo predsedniku države.