Svet
1 ogledov

Razblinjene ameriške sanje

Novinarska fotografija leta 2008. Žurnal24 main
Fotografija avtorja Anthonyja Suauja, ki razkriva, da v ozadju ameriške hipotekarne krize ne tičijo le bančni krediti, ampak predvsem ljudje, je postala novinarska fotografija leta 2008.

Črno-bela fotografija ameriškega policista, ki z naperjeno pištolo preiskuje zarubljeno hišo, je postala novinarska fotografija leta 2008. Žirija je podelitev ugledne nagrade World Press Photo ameriškemu fotografu Anthonyju Suauju, ki bo poleg tega prejel 10.000 evrov, utemeljila z besedami, da mu je uspelo "na enkraten in neponovljiv način prikazati dramatične posledice ameriške nepremičninske krize".

Suau je fotografijo posnel v okrožju Cuyahoga v Clevelandu (ameriška zvezna država Ohio). Čeprav mož na fotografiji izgleda kot pripadnik posebne enote, ki lovi teroriste, je v resnici navaden policist, ki preiskuje pravkar zarubljeno hišo. Obstajala je namreč možnost, da bi se kateri od stanovalcev enostavno skril. "Prizor na fotografiji spominja na prizor iz vojne, v resnici pa gre zgolj za prisilno izselitev," je dejala predsednica žirije MaryAnne Golon.

Gre za v načelu za banalen postopek, ki pa je v zadnjih mesecih prizadel nekaj milijonov Američanov. Kajti za medijskimi poročili o počenem nepremičninskem balonu, bankrotiranih bankah, stimulacijskih svežnjih, stojijo v pozabo potisnjeni sprožilci krize: insolventni lastniki nepremičnin, ki so dolgo sanjali ameriški sen o lastni hiši in pristali v trdi realnosti spodnjega dela ameriške piramide.

Banke v ZDA so v preteklosti nepremičninske kredite odobravale tudi ljudem, ki sploh niso imeli redne službe ali drugega vira dohodkov. Odobravale so posojila z nizkimi obrestmi, pa tudi obroki niso bili previsoki. Balon ameriškega sna o lastni hiši, ki v ZDA pomeni več kot avto, se je razpočil poleti leta 2008. Sprožila se je snežna kepa, ki je se je razvila v plaz, kakršnega strokovnjaki niso pričakovali. Cene nepremičnin so se znašle v prostem padu, mnoge banke so bankrotirale zaradi "slabih posojil", obresti na posojila so se strmo dvignile. Ustvaril se je pritisik, ki ga marsikateri Američan ni mogel vzdržati. V letu 2008 jih je moralo 880.000 zapustiti svoje domove. Hipotekarna kriza je prerasla v finančno krizo, ta pa v krizo realnega sektorja, ki ne pustoši samo po ZDA, ampak po celem svetu, tudi v Sloveniji.

In medtem ko ameriški predsednik Barack Obama snuje milijardno pomoč za gospodarstvo, se številni nekdanji lastniki nepremičnin v Teksasu, Kaliforniji in v drugih državah sprašujejo, kje bodo v prihodnje spali. Družine, ki so bile še lani del srednjega sloja, danes živijo v šotorih ali v domovih za brezdomce.

Njihovo bedo in brezupen položaj je želel ovekovečiti tudi fotograf  Suau.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.