Varnostni svet Organizacije združenih narodov (VS OZN) sicer ni razrešil spora med Beogradom in Prištino glede misije Eulex, ki jo je EU potrdila že februarja, vendar pa je zaradi nasprotovanja Srbije in njene zaveznice v VS ZN Rusije ni mogla namestiti. Misija Eulex naj bi obsegala okrog 2000 policistov, sodnikov in carinikov, ki bodo od ZN prevzeli nadzor nad delom kosovske policije, carine in sodstva. EU pričakuje, da bi se lahko nameščanje začelo na začetku decembra.
Srbija ne bo nikoli priznala neodvisnega Kosova. Vuk Jeremić, srbski zunanji minister |
|
Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je v VS ZN predstavil načrt v šestih točkah, pri njem pa je najbolj pomembno in za Kosovo sporno to, da naj bi dosedanja misija ZN (Unmik) ohranila pristojnosti na severu Kosova, kjer je srbska manjšina najbolj strnjena. Srbski zunanji minister Vuk Jeremić se je z namestitvijo misije Eulex strinjal, vendar zgolj v tistih delih Kosova, kjer srbska manjšina ne predstavlja "večine". Jeremić je zato v govoru v VS ZN poudaril, da Srbija sprejema Banov načrt v šestih točkah, in zagotovil sodelovanje Srbije z misijo ZN.
Kosovski zunanji minister Skender Hyseni po drugi strani ni omenjal sodelovanja z misijo Unmik in je znova zatrdil, da Kosovo ne sprejema Banovega načrta. Za Kosovo ta načrt pomeni nevarnost prihodnje delitve države.
52 držav |
Toliko držav je do zdaj priznalo neodvisno Kosovo. |
"Eulex podrejen OZN"
Odločitev VS ZN se z vidika ZN razume tako, da bo Eulex po svoje vodil misijo na Kosovu,
vendar deloval pod "avtoriteto" ZN, ki ostajajo nevtralni glede statusa Kosova. Kaj natančno to
pomeni, si vsak razlaga po svoje. Vodja Unmika
Lamberto Zannier je povedal, da se bo Unmik osredotočal na dele Kosova, kjer imajo
večino Srbi. Po njegovih besedah poskusi delovanja tam, kjer to ni relevantno ali potrebno, ni
smiselno. To pa je tam, kjer so pristojnosti že dejansko prevzele kosovske oblasti.
Po besedah Zanniera postaja vloga Unmika vse bolj politična, pri čemer igra vlogo posrednika med Beogradom in Prištino, ki se še vedno nista sposobna neposredno pogovarjati. Zannier osebno meni, da je Kosovo globoko segregirana družba, v kateri obstaja možnost za izbruh spopadov, čeprav so oblasti v Prištini zavezane k večetnični družbi.