Prepoved naj bi začela veljati prihodnje leto, čemur pa najbolj nasprotujejo na Japonskem, kjer pojedo kar 75 odstotkov celotnega svetovnega ulova tune. "Ker obstaja resno tveganje, da navadni tun v kratkem za vedno izgine, nimamo druge izbire, kot da ukrepamo takoj in predlagamo prepoved mednarodne trgovine," je pojasnil okoljski komisar Janez Potočnik.
Komisija bo zdaj o predlogu razpravljala še z državami članicami in jih poskušala prepričati, da na naslednjem zasedanju Konvencije o mednarodni trgovini z ogroženimi prosto živečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami v Dohi, zagovarjajo skupno stališče, se pravi mednarodno prepoved trgovanja.
Največ nasprotovanja znotraj skupnosti je sicer pričakovati iz največje evropske porabnice modroplavutega tuna Francije, ki želi, da prepoved ne začne veljati prej kot v prihodnjih 18 mesecih. Tudi Španija, Grčija, Ciper in Malta naj bi po pisanju tujih medijev prepovedi nasprotovale, čeprav je komisarka za ribištvo Maria Damanakijeva, po rodu iz Grčije, danes v Bruslju menila, da bo Grčija predlog komisije podprla. Pobudo pa so pozdravili v organizaciji Greenpeace.