Svet
815 ogledov

Presenečenje na volitvah, takšnega izida ni pričakoval nihče

predsednica Moldavija Maia Sandu Profimedia
Izid referenduma o zapisu vstopa EU kot cilja v ustavo, ki je v nedeljo potekal v Moldaviji, je po skoraj vseh preštetih glasovih izenačen. Na predsedniških volitvah bo potreben drugi krog.

Po nekaj več kot 98 odstotkih preštetih glasov je na referendumu o približevanju EU 50 odstotkov volivcev glasovalo za vpis ustreznih sprememb v ustavo, prav tako 50 odstotkov pa proti, izhaja iz rezultatov nacionalne volilne komisije.

Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, je ta rezultat presenetljiv, saj so ankete kazale, da je večina prebivalstva naklonjena vpisu članstva v EU kot cilja v ustavo. Ni pa izid še dokončen, saj med drugim ne vključuje glasov iz tujine.

Predsednica Maia Sandu je medtem prejela 41 odstotkov podpore. Aktualna voditeljica se bo tako za nov mandat čez dva tedna pomerila s kandidatom opozicije Aleksandrom Stoianoglom, ki je prejel 27 odstotkov glasov.

Sandu, nekdanja svetovalka pri Svetovni banki, je ob napovedi kandidature poudarila, da je poslanstvo njene generacije "demokratično in svobodno vključiti Moldavijo v evropsko družino" ter da se na pol poti ne morejo ustaviti.

Stoianoglo se referenduma o približevanju EU ni udeležil. Njegova stranka socialistov sicer ne nasprotuje vstopu v EU, so pa Sandu očitali, da je referendum o tem razpisala istočasno zato, da bi povečala možnosti za ponovno izvolitev.

volivka oddaja glasovnice na volitvah v Moldaviji | Avtor: Profimedia Profimedia

Pristopna pogajanja že začeli

Referendum je kot velik mejnik med nedavnim obiskom pozdravila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Državi je ob tem obljubila največji sveženj evropske finančne pomoči od njene osamosvojitve, težak 1,8 milijarde evrov. Pristopna pogajanja je Moldavija uradno začela junija letos, skupaj s sosednjo Ukrajino.

Obstajali naj bi dokazi o 300.000 kupljenih glasovih

Sandu je v nočnem govoru v Kišinjovu, ko je še kazalo na referendumski neuspeh, za izid obtožila tuje vmešavanje. Kot trdi predsednica, obstajajo dokazi o 300.000 kupljenih glasovih, več deset milijonov evrov pa je bilo po njenih besedah porabljenih za laži in propagando, navedbe lokalnih medijev povzema nemška tiskovna agencija dpa.

Sandu je v preteklosti Moskvo že večkrat obtožila načrtovanja strmoglavljenja oblasti in nasploh vmešavanja v moldavske notranje zadeve.

Rusija ima v Moldaviji tradicionalno velik vpliv. Nenazadnje se je od nekdanje sovjetske republike kmalu po osamosvojitvi in dve leti trajajoči vojni z njeno pomočjo odcepila mednarodno nepriznana Pridnestrska republika na vzhodu, kjer živi veliko Rusov.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 10
  • Enzgg4 12:13 21.oktober 2024.

    Siol piše, da je 57% volivcev glasovalo proti vstopu v evropsko greznico. Kar bi moral biti šok za fonderlajdro. Pa ni, ker se "demokratična" politika poserje na voljo volivcev. Povsod po svetu ljudje protestirajo proti zidovskemu genocidu, "demokratične" oblasti nadnje ...prikaži več pošiljajo policijo, da jih pretepa. SLO politika volivcem ponuja referendum o jek, dejansko pa je že vse odločeno. Volivci protestiramo, da fafon vabi žide na bsf, jebe se njej za to. Itd. In v isti maniri se Moldavci "odločajo"

  • atamama 11:21 21.oktober 2024.

    EU skače s podporo UA iz svojega koncepta in dejanske pogodbe, ki so jo podpisale države ob vstopu.

  • Enzgg4 11:17 21.oktober 2024.

    "Demokratično in svobodno" je že dolgo sinonim za poceni razprodajo nacionalnega premoženja tujcem in klečeplazenje pred njimi.