Privrženci samooklicanega preroka Harolda Campinga, ki je za soboto napovedal sodni dan, skušajo razumeti, zakaj se njegova napoved ni uresničila. Spomnimo, Camping je na posebni konvenciji 300 zbranih seznanil s koncem sveta in prihodom odrešenika.
Po spodleteli napovedi pa je 89-letni Camping očitno izginil, saj ga niso videli vse od izteka roka, ko naj bi v soboto ob 18. uri nastopila apokalipsa.
Trdno prepričan v svojo napoved
Camping naj bi, kot je dejal, imel vrsto znanstvenih podatkov, ki potrjujejo tezo o koncu sveta. "Sploh ni več možnosti, niti najmanjše, da se to ne bi zgodilo," je dejal pred usodno soboto. Podobno napoved je imel že leta 1994, a takrat se je o tem bolj spraševal kot trdil, da bo takrat zagotovo konec.
Trdil je tudi, da svetopisemska besedila napovedujejo velikanski potres v soboto, ki se bo zgodil ob 18. uri na različnih časovnih pasovih po svetu."To je začetek konca sveta," je dejal, "vsi neverniki pa bodo umrli 21. oktobra."
Porabil prihranke, a ostal na trdnih tleh
Robert Fitzpatrick, upokojeni prevoznik iz New Yorka, je za oglaševanje javnosti o koncu sveta porabil več kot 140.000 dolarjev svojih prihrankov. Ko je odbila 18. ura pa je dejal: "Ne razumem, zakaj...ne razumem, zakaj se ni nič zgodilo."
Spet drugi verniki so priznali, da so imeli glede napovedi pomisleke. "Imel sem pomisleke, a sem jih dal na stran, saj verujem v Boga," je povedal Keith Bauer, ki je prepotoval 4.830 km, od Marylanda do Californie, da bi se pridružil odrešeniku.
"Upal sem na to, saj menim, da bi mi bilo v nebesih veliko bolje kot na Zemlji," je še dejal Bauer.
Okrepili "linije za depresivne"
Po navedbah Washigton Posta so v ZDA okrepili tudi telefonske linije za preprečevanje samomorov, če bi, kot so zapisali, slučajno kdo zapadel v depresijo zaradi spodletele apokalipse.
Mnoge krščanske skupine so Campinga označile za "lažnega preroka", ateisti pa ponekod množično proslavljajo zgrešeno napoved.
"To je bila verjetno ena najbolj žalostnih zgodb. V ozadju so namreč otroci, katerih starši so porabili vse prihranke za njihovo šolanje in celo prodali svoje hiše," je za BBC še dejala ena od sogovornic.