Priština. Na Kosovu so se včeraj odzvali na obtožbe na račun premierja Hasima Thaçija. V danes uradno objavljenem poročilu v Svetu Evrope ga obtožujejo, da je vodja albanske mafijske združbe, ki se ukvarja s tihotapljenjem orožja, mamil in človeških organov. Poročilo je plod dveletne preiskave. Preiskovalca Dicka Martyja so celo označili za malega Miloševića, saj naj bi imel nekdanji srbski predsednik podobne obtožbe.
Thaçi pa ni edini voditelj, ki se srečuje z obtožbami. Zlorabe položaja so včeraj obtožili nekdanjo ukrajinsko premierko Julijo Timošenko, v priporu pa se je prejšnji teden znašel tudi nekdanji hrvaški premier Ivo Sanader.
Nekateri kazensko obravnavani visoki državniki po Evropi
Julija Timošenko, 50, nekdanja ukrajinska premierka
Včeraj je ukrajinsko tožilstvo proti donedavni premierki sprožilo preiskavo zaradi domnevne zlorabe položaja. Denar za okoljske teme je domnevno zaradi krize namenila kar za izplačilo pokojnin.
Helmut Kohl, 80, nekdanji nemški kancler
Med letoma 1993 in 1998 je za stranko pridobil dva milijona mark (milijon evrov) gotovine, česar stranka ni prijavila. Kohl donatorjev ni izdal, na koncu pa je tožilstvo pristalo na poravnavo v višini 150 tisoč evrov.
Silvio Berlusconi, 74, italijanski premier
Eden od najbogatejših Italijanov se srečuje z množico obtožb. Med drugim je obtožen celo podkupovanja prič v primerih proti njemu. Zaradi zastaranja primerov in moči, da spreminja zakonodajo – dodelil si je imuniteto –, ostaja nekaznovan.
Milo Đukanović, 48, premier Črne gore
Pred dvema letoma ga je italijansko tožilstvo osumilo in zaslišalo zaradi kriminalnega združevanja v sklopu nezakonite mednarodne trgovine s cigareti. Zaradi imunitete, ki jo ima kot premier, pregona niso sprožili.
Jacques Chirac, 77, nekdanji francoski predsednik
Nekdanjemu francoskemu predsedniku Jacquesu Chiracu še vedno sodijo zaradi sumov korupcije med letoma 1977 in 1995, ko je bil župan Pariza. Grozi mu do deset let zapora.
Ivo Sanader, 57, nekdanji hrvaški premier
Od prejšnjega tedna je v priporu v Avstriji. Na Hrvaškem ga obtožujejo pranja državnega denarja prek podjetja Fimi-Media. Sanaderja sumijo tudi korupcije v več državnih podjetjih in sumljivih poslov z avstrijsko banko Hypo.