Ladji so odpovedali motorji, posadka pa jo je zapustila. Italijanska vojska je začela operacijo reševanja potnikov, ki zaradi slabega vremena poteka iz zraka s helikopterji.
Klic na pomoč je s 60-metrske ladje Ezadeen, ki pluje pod zastavo Sierre Leone, poslal eden od prebežnikov, ki zna upravljati z radio postajami. Sporočil je, da je posadka zapustila ladjo in da plujejo s pomočjo avtopilota. Kasneje so ladji odpovedali motorji.
Na pomoč je prišel tudi islandski patruljni čoln Tyr, ki na območju deluje v okviru operacije agencije Evropske unije (EU) za nadzor zunanjih meja Frontex, a zaradi slabih vremenskih razmer prebežnikov niso mogli vkrcati nanj. So pa na krov s pomočjo helikopterja uspeli vkrcari trije zdravniki, ki so oskrbeli prebežnike.
Milijonski zaslužki
Ladja, ki je sicer namenjena prevozu živine, je po navedbah tamkajšnje obalne straže pot začela v enem od turških pristanišč.
Frontex je v odzivu na drugi tovrstni incident ta teden poudaril, da so tovrstna tihotapljenja na ladjah, ki jih brez posadke in napolnjene z prebežniki prepustijo usodi, očitno dosegla novo raven okrutnosti. Predstavniki Frontexa so ocenili, da so tovrstne tihotapske akcije nov trend te zime.
Tihotapljenje ljudi čez Sredozemlje je kot vse kaže postalo milijonski posel, saj organizatorji vsakemu prebežniku za pot zaračunajo več tisoč evrov. Zato se tihotapcem še vedno izide računica, če že tako na pol propadlo ladjo brez posadke in goriva pustijo sredi morja.
To je sicer že druga ladja, ki se je v zadnjih dneh znašla v težavah. V torek je tako pri grškem otoku Krf poklicala na pomoč ladja Blue Sky M s 768 nezakonitimi priseljenci, ki je bila menda namenjena v hrvaško Reko. Tudi ta je proti Italiji namreč plula z avtomatskim pilotom, vendar je italijanska obalna straža še pravočasno uspela prevzeti nadzor nad ladjo in jo ustavila le osem kilometrov pred obalo.