Država je vse od predsedniških volitev prejšnji mesec v primežu nasilja. Volitve naj bi bile pomemben korak pri celjenju ran po državljanski vojni, ki se je odvijala v letih 2002 in 2003. A namesto pričakovanega umirjanja razmer se je nasilje šele dobro začelo.
Pritiski na Gbagba
"Lahko potrdim, da smo pozvali k splošni stavki po vsej državi," je potrdil tiskovni predstavnik zmagovalca volitev Patrick Achi. Gre za zadnjega v vrsti pritiskov, s katerimi želijo prisiliti Gbagba k odstopu.
Zmago Quattara na volitvah so potrdili tako Združeni narodi kot tudi Evropska unija, ZDA, Afriška unija in Zahodnoafriška gospodarska skupnost (ECOWAS). Rezultate volitev je razveljavilo sodišče, ki ga je vodil Gbagbov zaveznik. ECOWAS je že zagrozil z uporabo sile, če Gbagbo ne odstopi.
"Žrtev zarote"
Gbagbo omenjeno grožnjo sicer jemlje resno, a zaradi tega ni pretirano zaskrbljen. "Vse grožnje je treba jemati resno. Bi pa bilo prvič, da bi afriške države šle prostovoljno v vojno z drugo državo, ker so se izjalovile volitve," je za francoski Le Figaro dejal Gbagbo. Sam meni, da je žrtev mednarodne zarote.
Njegova vlada naj bi se jutri sestala s predstavniki treh afriških držav. Po besedah notranjega ministra Emila Guirieoulouja jim bodo prisluhnili.
Obsodba kršenja pravic
Guirieoulou zavrača obtožbe o kršitvah človekovih pravic s strani Gbagbovih varnostnih sil. Odbor za človekove pravice pri Združenih narodih je obsodil kršenje človekovih pravic, umore in ugrabitve ter pozval k spravi. Bojijo se namreč nove državljanske vojne. "Odločili so se osredotočiti, še pred revizijo in preiskavo, na obtožbe in izjave druge strani," pravi Guirieoulou.
Pripadniki misije ZN so v četrtek poročali o zamaskiranih podpornikih Gbagboja, ki so bili oboroženi z metalci raket. Skupina je zaprla cesto do "vasi izven Abidžana, kjer naj bi se skrivali množični grobovi". Slednje Guirieoulou zanika. "Zadnji teden ljudje govorijo o tem, nihče pa ni videl množičnega groba."