Iranski predsednik Hasan Rohani je danes napovedal, da bo Iran opustil izpolnjevanje dodatnih obveznosti iz jedrskega sporazuma, saj rešitve za omilitev ameriških sankcij še ni na vidik. Iran in tri evropske podpisnice dogovora - Francija, Nemčija in Velika Britanija - si prizadevajo za ohranitev zgodovinskega sporazuma iz leta 2015, potem ko so se ZDA maja lani umaknile iz njega.
Glavno pobudo je prevzel francoski predsednik Emmanuel Macron, ki poskuša prepričati Američane, naj nekoliko omilijo sankcije, ki so močno ohromile iransko gospodarstvo.
"Menim, da ne bomo dosegli dogovora, tako da bomo naredili tretji korak. Podrobnosti bomo objavili danes ali jutri," je danes sporočil iranski predsednik Rohani. Kot je sicer dodal, sta strani blizu dogovora.
"Če smo imeli v preteklosti 20 vprašanj, o katerih nismo soglašali z Evropejci, imamo danes tri vprašanja," je povedal. "Večina jih je rešena, vendar končnega dogovora nismo dosegli," je dodal.
Pod tem pogojem bi Iran spet pristopil k jedrskemu sporazumu
Rohani se je oglasil potem, ko je namestnik iranskega zunanjega ministra Abas Aragči izjavil, da bo Iran znova v celoti spoštoval jedrski sporazum, če bo lahko znova prodajal svojo nafto ali dobil 15 milijard dolarjev vredno kreditno linijo za prodajo nafte. Podobno predpostavlja tudi osnutek francoskega načrta za rešitev jedrskega sporazuma iz leta 2015, poroča iranska tiskovna agencija Fars.
Francija je Iranu predlagala kreditno linijo okoli 15 milijard dolarjev do konca leta, če bo Teheran ponovno začel spoštovati vse obveze iz mednarodnega jedrskega sporazuma. "Naša vrnitev k popolni implementaciji jedrskega sporazuma je vezana na prejetje 15 milijard dolarjev v roku štirih mesecev, drugače bomo še naprej odstopali od sporazuma," je po poročanju Fars dejal Aragči.
Ali je predlog, ki ga ponuja Pariz, izvedljiv, pa je v veliki meri odvisno tudi od Washingtona, ki ga lahko še blokira, poroča tiskovna agencija Reuters. "Ali mora Evropa kupiti nafto od Irana ali pa Iranu zagotoviti ekvivalent od prodaje nafte v kreditni liniji, ki jo jamčimo s prihodki od prodaje iranske nafte, kar nekako pomeni predprodajo nafte," je dodal Aragči.
Prodaja iranske nafte je resno upadla, odkar so ZDA lani odstopile od jedrskega sporazuma in ponovno uvedle sankcije proti Teheranu. Aragči je sicer opozoril, da še vedno obstaja več nesoglasij glede prihodnjih pogovorov med Iranom in drugimi podpisnicami sporazuma. Iranski predsednik Hasan Rohani je v torek zavrnil dvostranske pogovore z ZDA ter zatrdil, da gre za načelo njegove države. Pogovori z Washingtonom bi po njegovih besedah lahko potekali v formatu 5+1 (Kitajska, Velika Britanija, ZDA, Francija in Rusija ter Nemčija), če bodo ZDA umaknile sankcije proti Iranu, ki so jih uvedle lani po svojem odstopu od sporazuma o iranskem jedrskem programu.