Iz diplomatskih krogov je pricurljala neuradna informacija, da se po slovenski blokadi v pogajanjih o pridružitvi Hrvaške EU pričakuje ne samo že najavljena blokada Nizozemske, ampak tudi blokada Velike Britanije in Belgije, poroča portal Index. Vse naštete države naj bi Hrvaški onemogočile zaprtje poglavja Pravosodje in temelji prava.
Razlog: Hrvaška na področju pravosodja že tri leta caplja na mestu. Velika Britanija, Nizozemska in Belgija naj bi blokado utemeljevale tudi s kritiko glavnega tožilca mednarodnega sodišča v Haagu Sergea Brammertza, ki je že večkrat javno zatrdil, da je Hrvaška "začela zaostajati v izpolnjevanju obveznosti do haaškega sodišča". Vsekakor je zaenkrat samo Nizozemska po poluradnih kanalih sporočila, da "je blokada Hrvaške zaradi Haaga zelo verjetna".
Da je blokada Nizozemske resnično v zraku, je v sredo posredno potrdil tudi predstavnik hrvaškega zunanjega ministrstva Mario Dragun, ko je dejal, da "razprava še ni končana in da Hrvaška še ni bila obveščena o nobenih formalnih sklepih". Obenem je pripomnil, da tudi domači novinarji, ki so v javnost spravili ugibanja o možni blokadi Grčije, Danske, Velike Britanije, Belgije in Nizozemske, govorijo o vsem skupaj kot o špekulaciji.
Od nizkih plač sodnikov do korupcije
Evropska unija naj bi bila po poročanju prej omenjenega portala zelo nezadovoljna zaradi
stanja hrvaškega pravnega sistema. Motijo jo nizke plače sodnikov in tožilcev, korupcija,
tajno financiranje strank in vmešavanje politike v sodstvo. Tako naj bi EU Hrvaški že leta 2005
zažugala, da ji s takšnim pravnim sistemom ne bo dovolila pridružitve. Štiri leta kasneje naj bi
Hrvaška še naprej stala tam, kjer je bila že takrat.
"Sanaderjev stroj za mešanje megle, ki javnost prepričuje o doseženih premikih, bo omagal pred
EU, ki terja konkretne rezultate," piše portal Index. Hrvaška naj bi ves čas dobivala pripombe
EU, ki ji gre v nos, da politiki komentirajo odmevne sodne procese v državi in krivce imenujejo
pred sodiščem.
Hrvaški menda v prihodnjih tednih grozi "evropski poraz", a premier Ivo Sanader naj bi v rokavu skrival aduta. Pozornost javnosti bo od pristopanja k EU preusmeril na usodo že pozabljenega generala Anteja Gotovine.