Zadeva je vse prej kot nedolžna. V državi, v kateri ima 40 odstotkov gospodinjstev vsaj en kos strelnega orožja, je pravica do nošenja orožja občutljiva politična tematika, ki na volitvah prinaša ali odnaša volilne glasove.
NRA odločil volitve? |
Številni analitiki so prepričani, da je na zadnjih predsedniških volitvah leta 2000 demokratski predsedniški kandidat Al Gore proti republikanskemu izzivalcu Georgu Bushu izgubil tudi zato, ker se je odločno izrekel za prepoved do nošenja orožja. Takšno stališče naj bi ga stalo zmage v podeželskih zveznih državah Ohiu in Zahodni Virginiji, ta pa zmage na zvezni ravni. |
Te dni je v mestu Louisville zasedalo Nacionalno orožarsko združenje (NRA), osrednji ameriški orožarski lobi z več kot štirimi milijoni članov – samo v zadnjih mesecev je pridobil 100.000 novih članov – ki so ga leta 1871 ustanovili ameriški oficirji, da bi izboljšali strelske sposobnosti vojakov. Združenje se bori predvsem za ohranitev pravice do prostega posedovanja strelnega orožja, ki jo zagotavlja celo drugi amandma ameriške ustave.
Demokrati, ki ogrožajo varnost
Orožarski lobisti so prepričani, da je pravica do nošenja orožja pravzaprav
vprašanje svobode.
"Gre za to, ali ohranimo ameriški način življenja", pravi
Wayne LaPierre, lobist NRA. Med predavanjem nekega lobista NRA so
se na velikem zaslonu prikazale slike
Hillary Clinton,
Baracka Obame in
Teda Kennedyja. Govorec je dejal:
"Ti trije vam ne bodo pomagali, ko boste napadeni." Ko je predaval
Mike Huckabee, neuspeli kandidat za republikansko predsedniško nominacijo, je v
zaodrju nekaj zaropotalo. Huckabee je dejal:
"To je bil Obama. Nekdo je vanj uperil orožje, pa se je vrgel na tla."
Karl Rove pa se je obregnil ob Obamovo opazko, da prebivalci Pennsylvanie zaradi
frustracij posegajo po orožju:
"Obama nas je razsvetlil, da na lov hodimo zaradi frustracij."
Obama ne ve niti, s katerim orožjem se lovi race. John McCain, na zborovanju NRA |
|
Zborovanja se je udeležil tudi republikanski predsedniški kandidat John McCain, ki pa ga orožarski lobisti ne marajo preveč, saj naj bi bil premalo odločen zagovornik drugega amandmaja ameriške ustave. McCain je najprej opozoril, da je treba prodajo orožja regulirati do te mere, da se orožje ne bi znašlo v rokah otrok. Nato pa je začel udrihati po Clintonovi in Obami, češ da bi omejila pravice imetnikov orožja. McCainov nastop ni požel veliko navdušenja, a za podporo orožarskih lobistov se mu novembra ni treba bati.