Tisti potniki, ki velikokrat z letali potujejo po ZDA, so vajeni vsega hudega. Zamude, odpovedi letov in izgubljena prtljaga so stalnica letalskega prometa v ZDA, kar je nazadnje pokazala tudi študija univerze v Nebraski. Zadnje dogajanje pa je preseglo vse razumne meje. Od torka je na sto tisoče potnikov ostalo brez načrtovanega letalskega poleta.
Največja ameriška letalska družba American Airlines je morala v sredo in četrtek odpovedati 2400 poletov. Razlog je precej skrb vzbujajoč: družba je morala iz prometa umakniti vsa letala tipa McDonnell Douglas MD-80, saj je Ameriška agencija za nadzor prometa (FAA) pri tej vrsti letal ugotovila tehnične pomanjkljivosti, ki jih je treba nemudoma popraviti. Prepoved poletov je doletela tudi nekatere druge družbe z drugimi modeli letal. Družbi Southwest Airlines so denimo začasno prepovedali uporabljati letala tipa Boeing 737.
V letalskih družbah, ki so zaradi ohromljenega voznega parka povzročile letališki kaos, so se že opravičili za nevšečnosti. Potnikom, ki so bili prisiljeni prespati na letališču, so zagotovili denarno nadomestilo, že kupljene vozovnice pa bodo stranke lahko unovčile pri naslednjem letu; lahko pa jih tudi vrnejo in dobijo denar nazaj.
Majhno število inšpektorjev ogroža varnost letalskega prometa
FAA zaposluje 2800 letalskih inšpektorjev, ki vršijo nadzor nad več deset tisoč
letali. Zaradi neobvladovanja položaja so inšpektorji v prejšnjih letih prepuščali nadzor letal kar
samim letalskim družbam. Te pa so pri vzdrževanju tehnične varnosti zelo varčevale, saj so
odpustile številne kvalificirane mehanike in raje zaposlile ne zadosti usposobljene delavce iz
tujine.
Škandal z odpovedjo letov že močno odmeva na političnem prizorišču. Demokrati zahtevajo takojšnjo reorganizacijo dela FAA.