Kalida Šejka Mohameda, ki se je izšolal v ZDA, so aretirali leta 2003 v Pakistanu in ga potem tri leta zasliševali v tajnih zaporih obveščevalne agencije Cia. Mohamed je priznal organizacijo najmanj 30 terorističnih naklepov, med njimi tudi napade na ZDA 11. septembra 2001.
Od leta 2006 je v posebnem zaporu "kamp 7" v Guantanamu, ki je neke vrste zapor znotraj zapora, saj za njegovo lokacijo ve le majhno število obveščevalcev.
Grozi jim smrtna kazen
Poleg Pakistanca Mohameda bodo pred vojaške sodnike danes stopili še njegov nečak Ali abd al Aziz Ali, ki naj bi pomagal pri izvedbi napadov na ZDA z denarjem, Valid bin Ataš iz Jemna, ki je domnevno vodil teroristično taborišče v Afganistanu, Ramzi Binalšib iz Jemna, ki je pomagal pri iskanju letalskih šol za ugrabitelje 11. septembra ter Savdijec Mustafa al Havsavi, ki je pomagal s financami.
Vsi se bodo soočili z obtožnico z 2976 točkami umora, kolikor je bilo žrtev 11. septembra v ZDA, in številnimi drugimi. Grozi jim smrtna kazen. Po besedah civilnega odvetnika Binalšiba Jima Harringtona obtoženci ne bodo priznali krivde.
Prenos s 40 sekundami zamika
Postopek bo posnet s 40 sekundnim zamikom, da bodo lahko cenzorji preprečili uhajanje občutljivih informacij, prenos pa bo na voljo v nekaj vojaških oporiščih na severovzhodu ZDA, kjer ga bo spremljalo več družin žrtev napadov na ZDA in drugih. Mohamed je med drugim neuradno priznal tudi lastnoročno usmrtitev novinarja Wall Street Journala Daniela Pearla v Pakistanu leta 2002.
Prvi zapleti že pri zaslišanju
Današnje zaslišanje obtožencev, ki so se prvič po treh letih pojavili v javnosti, se je hitro izjalovilo. Valida bin Ataša so zaradi nepojasnjenih vzrokov posadili na prisilno klop, odvetniki obtoženih pa so se pritoževali, da zaporniki niso smeli nositi civilnih oblačil po lastni izbiri.
Mohamed medtem ni hotel odgovarjati na zastavljena vprašanja. Po navedbah njegovega odvetnika zato, ker meni, da je sodišče nepošteno. Sodnik, poveljnik James Pohl je medtem opozoril, da obtoženim ne bo dovolil ovirati zaslišanja in bo nadaljeval brez njihove prisotnosti.
Še daleč do sojenja
Obama je januarja leta 2009 napovedal zaprtje Guantanama in posebnih vojaških sodišč ter sojenje terorističnim osumljencem na civilnih sodiščih. Vendar pa so mu kongresniki iz obeh strank to preprečili.