Na zadnjem televizijskem soočenju je ameriški predsednik Barack Obama nastopil agresivneje od nasprotnika, republikanskega predsedniškega kandidata Mitta Romneya. Ta se je presenetljivo veliko strinjal s sedanjo zunanjo politiko ZDA, kar je bila glavna tema sinočnje debate.
"Gospodarsko okrevanje je pod Obamo prepočasno"
Kljub temu je pogovor velikokrat pobegnil h gospodarskim temam, kar je volilce letos najbolj zanimalo. Romney je pri tem ponavljal svoj glavni argument, da je okrevanje pod Obamo prepočasno. Zunanja politika namreč ni v ospredju in demokratski strateg Bob Shrum je pred soočenjem predvidel, da bo gledanost zadnjega soočenja zanesljivo manjša od prejšnjih dveh.
Romney in Obama pogosto na istem bregu
Kandidata sta debatirala o temah, ki so bile doslej v ospredju kampanje. To so Iran, Afganistan, Sirija, Libija, Izrael, Kitajska, Rusija in obrambni proračun ZDA. Romney na izzive ni ponudil drugačnih odgovorov od tistih, ki jih daje Obamova zunanja politika, svoje privržence pa je morda malce razočaral, ker se je s predsednikom pogosto strinjal.
Tako je presenetil z izjavo, da podpira umik ameriške vojske iz Afganistana do konca leta 2014, čeprav je doslej nasprotoval določitvi datuma umika. Podprl je tudi Obamovo politiko pobijanja terorističnih osumljencev z brezpilotnimi letali, vendar obenem nenehno poudarjal, da je za mir na svetu, uporaba sile pa je tudi zanj glede Irana zadnji izhod.
"Imamo manj konjev in bajonetov"
Zbadljivk, ki jih opazovalci tovrstnih soočenj najbolj pričakujejo, ni bilo veliko. Najbolj je odmevala Obamova, ko je Romney zagovarjal povečanje porabe za vojsko in dejal, da ima ameriška mornarica danes manj ladij kot v času prve svetovne vojne. Obama mu je odvrnil, da ima danes vojska manj številnih drugih stvari, kot jih je imela v preteklosti. Na primer tudi manj konjev in bajonetov.