Svet
2 ogledov

Obama išče 'dobre' talibane

Ameriški predsednik Barack Obama išče stik z zmernimi talibani. Žurnal24 main
Ameriški predsednik Barack Obama bi afganistanski vozel presekal z dialogom z "zmernimi" talibani, kajti "vojne za zdaj ni mogoče dobiti". Toda, ali zmerni talibani sploh obstajajo?

Ko je novinarka časnika Die Welt po telefonu zaprosila predstavnika talibanov Qarija Yusufa Ahmadija, da komentira Obamovo pobudo, je ta odvrnil: "Američani želijo govoriti z zmernimi talibani? Kar naj jih iščejo, a jih ne bodo našli. Vsi smo namreč zavezani enemu cilju: borbi za svobodo in osvoboditev islamskega sveta."

Potem ko je ameriški predsednik Barack Obama napovedal, da bo poskušal navezati stik z zmernimi talibani, si analitiki zastavljajo vprašanje, ali zmerni talibani sploh obstajajo. Eden mogoče res, in sicer nekdanji gospodar vojne mula Abdul Salaam iz paštunskega plemena Alizai. Pred letom dni je namreč afganistanski predsednik Hamid Karzaj talibane povabil v vlado in njegovemu vabilu se je odzval prav nekdanji taliban mula Salaam. Karzaj ga je v zahvalo imenoval za guvernerja Musa Quale v Helmandu.

Zgodba o (ne)uspehu
Leto dni kasneje se zdi, da Salaamov prestop na vladno stran ni ravno zgodba o uspehu.Talibani ga imajo za izdajalca in so ga že večkrat poskušali ubiti, tudi s samomorilskim napadalcem. Poleg tega se Salaam pritožuje nad britanskimi vojaki (ti obvladujejo Helmand), ker da spodkopavajo njegovo avtoriteto, in nad pomanjkljivo finančno podporo s strani vlade. Na drugi strani ga britanske sile obtožujejo, da ne misli na blaginjo prebivalstva, ampak le na svojo, saj naj bi njegove milice na veliko tihotapile opij. "Po letu dni sodelovanja še zmeraj ne vemo, kakšnji so njegovi motivi," pravi eden od britanskih oficirjev. Nezadovoljni so tudi prebivalci. "Vlada in tujci nas imajo za talibane, slednji nas imajo za izdajalce," pravi nek lastnik lokala v Musa Quali.

Kdo sploh so talibani?
Analitiki delijo talibansko gibanje na tri glavne dele. Prvi so "pratalibani", ki ji vodi enooki mula Mohamed Omar, ki naj bi zdaj deloval v pakistanski Quetti. Potem je tu nekdanji afganistanski premier in gospodar vojne Gulbuddin Hekmatyar s svojo Islamistično stranko, ki pa se kljub deklariranemu sovraštvu do Zahoda ne prišteva med talibane. Omeniti je treba še borce poveljnika džihada Jalaluddina Haqqanija, ki ima zaledje v Vaziristanu.

Mula Mohamed Omar je Karzajeve pozive k spravi že večkrat zavrnil. Njegov edini cilj je pregon tujih vojaških enot iz Afganistana, uvedba šeriatskega prava in onemogočenje delovanja zahodnih vplivov.

 
Hekmatyaru je Karzaj ponudil politični azil v Savdski Arabiji, imuniteto, nato pa povratek v Afganistan. Toda Hekmatyar bi o spravi razmišljal šele, ko bi mu ponudili sodelovanje v vladi, česar pa si Karzaj nikakor ne želi.
"Člani osrčja talibanskega gibanja se ne bodo uprli matici. Za zdaj nič ne kaže na to, da bi bili kakšni voditelji, ali kleriki zmožni, da ustanovijo gibanje 'dobrih' talibanov," meni Walid Phares z ameriške ustanove Za obrambo demokracije. "Edina možnost so zavezniška plemena, ki s talibani sodelujejo zaradi istih ciljev. Ker pripadniki teh plemen niso posebej ideologizirani, bi lahko postali pripadniki vojske proti 'zlobnim' talibanom."
Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.