Svet
5 ogledov

Obama imenoval krizno ekipo

Timothy Geithner, Christina Romer in Barack Obama bodo morali ameriško ekonomijo Žurnal24 main
Dvomov ni več: Prihodnji ameriški predsednik Barack Obama je predstavil gospodarski del svoje vladne ekipe. Javnost je zaradi gospodarske krize imena "ministrov" težko pričakovala.

"Država se sooča s krizo zgodovinskih razsežnosti," je ob predstavitvi zasedbe svoje administracije dejal 4. novembra izvoljeni ameriški predsednik Barack Obama in dodal: "Obdal sem se z ljudmi, ki tako kot jaz verjamejo, da Wall Street ne more uspeti, če ne uspe Main Street."

V času finančne krize je največjega zanimanja javnosti deležen novi finančni minister. To bo – pričakovano – Timothy Geithner, dosedanji vodja izpostave zvezne centralne banke v New Yorku. Glede na funkcijo, ki jo je opravljal, je bil Geithner že zdaj vpet v reševanje krize. Sodeloval je denimo pri pripravi vladnega posojila za omajano zavarovalnico AIG in pri reševanju investicijske banke Bear Stearns marca letos. Nekdanji finančni minister Larry Summers bo postal vodja Nacionalnega sveta za ekonomijo. Profesorica ekonomije na Univerzi Berkeley Christina Romer bo vodila predsednikov svet ekonomskih svetovalcev. Ta je sestavljen iz treh ekonomistov, ki jih bo imenoval Obama in potrdil zvezni senat.

Odprta je ostala zasedba zunanjega ministrstva, ki ga bo neuradno skoraj zagotovo zasedla newyorška senatorka Hillary Clinton. Po poročanju portala CNN bo Obama ime zunanje ministrice objavil na zahvalni dan, to je v četrtek. Konec tedna naj bi še razglasil ministra za trgovino, kar bo skoraj zagotovo Bill Richardson, guverner Nove Mehike. Richardson bo eden od bolj izpostavljenih funkcionarjev v administraciji, saj bo moral uresničiti eno od glavnih Obamovih predvolilnih obljub o reviziji prostotrgovinskega sporazuma Nafta, ki so ga ZDA sklenile s Kanado in Mehiko.

Pomagal bo avtomobilski industriji
Ob tem spomnimo, da je Obama konec prejšnjega tedna napovedal konjukturni program, s katerim naj bi ustvarili 2,5 milijona novih delovnih mest. Kakšne številke se za njim skrivajo, ni razkril, neuradno pa se govori o med 700 in 1000 milijardah dolarjev. Vsekakor bo precej teh sredstev namenjenih avtomobilski industriji, o kateri je bodoči predsednik dejal, da je "preveč pomembna, da bi jo lahko izgubili". Znova je potrdil, da bo spremenil davčno zakonodajo tako, da bo srednji sloj razbremenjen in po zaslužkih najvišji sloj bolj obremenjen.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.