V Švici poteka referendum, na katerem volilci odločajo, ali bi odpravili 61 zasebnih zdravstvenih skladov in vzpostavili enotno zdravstveno blagajno. Gre za predlog ene najbolj radikalnih reform v zgodovini švicarskega zdravstvenega sistema. Glede na napovedi javnomnenjskih raziskav bo rezultat tesen.
Zagovorniki reforme utemeljujejo, da bi z odpravo zasebnih skladov poenostavili sistem za bolnike, prepričani pa so tudi, da bi to hkrati znižalo tudi zavarovalne premije in stroške v zdravstvu.
Glavni zagovorniki te reforme so socialdemokrati (SP) in Zeleni, reformo zagovarjajo tudi sindikati in različna združenja za varstvo pravic pacientov in potrošnikov. Tako vlada kot parlament sta proti, pridružujejo pa se jim tudi gospodarska združenja in zdravstvene zavarovalnice.
"Dosedanji sistem zdravstvenih skladov se je izkazal. Ljudem zagotavlja dobro medicinsko oskrbo," pravi ministrica za okolje, promet, energijo in komunikacije Doris Leuthard, sicer članica krščanskih demokratov (CVP).
Nasprotniki poenotenja zdravstvenega zavarovanja po drugi strani menijo, da bi to podražilo zdravstvena zavarovanja in da ravno konkurenca med 61 različnimi ponudbami v zasebnih zavarovalnicah zagotavlja nižje premije za zavarovance. Zavračajo tudi argumente, da bi bili stroški upravljanja ene zavarovalnice nižji in zatrjujejo, da že zdaj ti stroški znašajo zgolj pet odstotkov.
naši bojo zavlačval dokler se bo le dal ampak ne bo šlo v nedogled ker EU sili v ukinitev zasebnih zdravstvenih zavarovalnic in bomo prej al slej mogl to sprejet. če ne bomo pa drage odpustke plačeval. tud najbolj zagrizenim… ...prikaži več v lobije vpetim politikom se to ne bo splačal.
No torej, v Švici, ki je mnogo bolj kapitalistična država od nas bodo dejansko ukinili različne višine zdravstvenega zavarovanja, ki jih tržijo privatne zavarovalnice, PRI NAS je pa zavarovalniški lobij tako močan, da še tega dodatnega zdravstvenega zavarovanja politika ne… ...prikaži več more ukinit, ali pa vsaj ločit tako, da privat zravstveno zavarovanje naj bo samo za privat zdravstvene usluge. Obvezno zdravstveno zavarovanje pa naj pokrije 100% javnih zdravstvenih uslug. Kdor ima več denarja si naj privošči privat usluge, ki bodo seveda dražje,če misli da so bolj kvalitetne. Lahko si pa plačuje obe zavarovanji če kdo želi.
Drugo leto pa pri nas !