Svet
3 ogledov

Novinarji občutili represijo Kitajske

Nedovoljeno fotografiranje je bilo le navidezni vzrok izgona novinarjev iz Tibet Žurnal24 main
Kitajske oblasti si očitno ne želijo neodvisnega novinarskega poročanja iz nemirne pokrajine Tibet, saj so izgnale 15 hongkonških novinarjev.

Zveza novinarjev Hongkonga je sporočila, do so kitajske oblasti 15 njenih članov, ki so poročali iz tibetanskega glavnega mesta Lhasa, obtožile "ilegalnega poročanja" in jih nemudoma posadile na letalo, ki je iz Lhase poletelo proti vzhodu, v provinco Sečuan.  "Povsem sarkastično pa je dejstvo, da so jim oblasti celo kupile letalsko karto," so še sporočili iz novinarske zveze.

 

Krvava trenja

Po zadnjih podatkih tibetanske vlade v izgnanstvu je nasilje v Tibetu zahtevalo življenja več kot stotih Tibetancev, desetkrat toliko pa naj bi jih bilo ranjenih.

Medijska cenzura
Kitajska je po izbruhu najnovejše krize v Tibetu še dodatno omejila že tako ne preveč obsežno svobodo poročanja. Na območju Tibeta se lahko gibljejo samo novinarji, ki imajo dovoljenje kitajskih oblasti. Toda dovoljenje so imeli tudi hongkonški novinarji. "Oblasti so nam sporočile, da nas bodo izgnale, ker smo na skrivaj fotografirali vojake kitajske narodnoosvobodilne vojske," je za Reuters povedal eden izmed izgnanih novinarjev in dodal: "Pravi razlog za izgon je bil oblastem nevšečno poročanje". 

Kitajci postavili ultimat  
Tibetanska avtonomna regionalna vlada pa je v sporočilu za javnost opozorila na domnevno nasilje tibetanskih protestnikov. V spopadih s kitajskimi pomožnimi policijskimi enotami naj bi uporabili tudi hladno orožje. Nekega policista naj bi živega zažgali, nekaterim drugim pa so po navedbah regionalne kitajske vlade v Tibetu odrezali ušesa.

Kitajska policija pa je demonstrantom postavila ultimat in jih soočila z izbiro, naj do ponedeljka zvečer po lokalnem času nehajo demonstrirati, ali pa bodo proti njim uporabili fizično silo.

Demonstracije so potekale tudi v mestu Aba v provinci Sečuan, kjer sicer živi precej Tibetancev. V spopadih s policijskimi enotami je bilo smrtno ranjenih sedem protestnikov. O manjših protestih poročajo  tudi drugod po Tibetu, Sečuanu in provinci Gansu.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.