Stanovalci Havajev so sinoči dobili sporočilo, v katerem so jih pristojni opozorili na nevarnost raketnega napada. Čez 38 minut je sledilo še eno sporočilo, s katerim so negirali prejšnjega. A panika se je že začela širiti. Z bliskovito naglico.
CNN je zatem objavil izjavo guvernerja Davida Igea, ki je zatrdil, da je eden od zaposlenih stisnil napačni gumb.
Under mattresses in the bathtub with my wife, baby and in laws. Please lord let this bomb threat not be real.
— John Peterson (@JohnPetersonFW) 13 January 2018
Dan po lažnem alarmu so prebivalci Havajev še vedno v šoku. Številni so bili prepričani, da bodo umrli, piše BBC. Tisti, ki so v paniki bežali v zaklonišča, so danes polni jeze. Slišijo se obtožbe tudi na račun ameriškega predsednika Donalda Trumpa.
Agencija za hitro posredovanje na Havajih je medtem tudi uradno sporočila, da je bilo opozorilo o raketnem napadu poslano po pomoti. "Eden od delavcev je stisnil napačen gumb med primopredajo v agenciji," piše v uradnem sporočilo. Odgovornost je že prevzel eden od zaposelnih.
Students at University of Hawaii at Manoa panicking after missile threat was issued #hawaii pic.twitter.com/NfDkt1L5TQ
— Joe Walker (@_JoeWalker) 13 January 2018
Otroke v odvodne cevi
Sporočilo je na mobilne telefone prebivalcev Havajev prispelo ob 8.07 po lokalnem času. Izpisano je bilo z velikimi črkami: "NA HAVAJE JE POSLANA BALISTIČNA RAKETA, TAKOJ POIŠČITE ZAKLONIŠČE. TO NI VAJA."
Čez 18 minut so prebivalci na svoje elektronske naslove dobili vest o lažnem alarmu, na mobilne telefone pa šele čez 38 minut.
Electronic signs displaying this in Honolulu right now pic.twitter.com/Tln9HLNg4g
— Anthony Quintano (@AnthonyQuintano) 13 January 2018
Ljudje so bili v tem času v paniki, iskali so zaklonišča, nekateri so zatočišča poiskali v svojih domovih. Številni so bili prepričani, da bodo umrli.
Britanka Emma Hine, ki je na Havajih na potovanju, je povedala, da je bila prepričana, da nikoli več ne bo videla svoje hčerke, ki je ostala doma. Njen starejši sin je zaradi stresa utrpel napad.
Maratonska tekačica Licja Leonard je povedala, da so ljudje otroke trpali v "odvodne cevi, da bi jih na ta način rešili". Povedala je, da je bila panika grozljiva.
Ameriški predsednik Donald Trump zadeve ni komentiral. Zaradi tega, pa tudi zaradi vse večjega strahu pred morebitnim napadom s strani Severne Koreje, bes ljudi na Havajih, ki je uperjen zoper Trumpa, iz dneva v dan narašča.
I think Hawaii should buy everyone on the islands a drink of their choosing - on the state.
— Dan Rather (@DanRather) 13 January 2018