Avstrija bo zaradi navala beguncev, ki v državo prihajajo iz Madžarske, aktivirala tudi vojsko. 2200 vojakov bo pomagalo tako znotraj države kot pri nadzoru meje.
"Avstrija meje ne zapira"
Nemški policisti sonadzor na meji začeli izvajati v nedeljo, že nekaj minut kasneje pa so na mejnem prehodu Freilassing na poti med Salzburgom in Münchnom ustavili skupino sirskih beguncev. Pot med Salzburgom in Münchnom je glavni cestni in želežniški "koridor" na poti med Avstrijo in Nemčijo.
"Nemčija uvedla nadzor, ker se druge države ne držijo pravil"
Nemčija je nadzor na meji uvedla predvsem zaradi težkih razmer v nekaterih zveznih deželah, na Bavarskem. Minuli konec tedna je glede na navedbe deželnih oblasti samo v bavarsko prestolnico München prispelo 19 100 beguncev, od tega v nedeljo 7100.
Nemčija je v okviru izrednih ukrepov na meji v nedeljo začasno tudi prekinila železniške povezave z Avstrijo.
Odločitev Berlina o uvedbi nadzora na meji z Avstrijo je presenetila celo Evropo, tudi Francijo, ki je Nemčijo in tudi ostale članice EU pozvala k spoštovanju schengenskih pravil. "Ta pravila predvidevajo registracijo migrantov v državah na zunanjih mejah EU, v katero so najprej vstopili," je izjavil francoski notranji minister Bernard Cazeneuve. Ker se nekatere države niso držale teh pravil, "se je Nemčija odločila, da začasno znova uvede mejni nadzor", je še dodal Cazeneuve.
Orban pozdravlja nemško odločitev
Odločitev Nemčije o uvedbi nadzora na meji je pozdravil madžarski premier Viktor Orban. Kot je dejal za nemški časnik Bild, je bil ta ukrep neizogiben za "zaščito nemških in evropskih vrednot". Poudaril pa je, da bi to moral biti le prvi korak, saj je treba čimprej zaščititi tudi grške meje.
Nadzor na mejah z Avstrijo in Madžarsko krepi tudi Slovaška. "V povezavi z izjemno situacijo in begunskim valom je slovaška policija okrepila svojo prisotnost na meji z dodatnimi 220 policisti v primerjavi z običajnim delovanjem," je povedala tiskovna predstavnica notranjega ministrstva Michaela Paulenova. Pojasnila je, da krepijo nadzor tudi na "zeleni meji", torej na kmetijskih in gozdnih območjih.
Češka poslala 200 dodatnih policistov
Češke in Slovaške množice beguncev na poti v Nwemčijo sicer doslej niso prečkale, kar pa bi se zaradi nemškega nadzora meje z Avstrijo zdaj lahko spremenilo.
Češka in Slovaška sicer nasprotujeta načrtu Evropske komisije o prerazporeditvi beguncev po vseh članicah EU.
dezurni@zurnal24.si
Ruski pancir pa veselo klati nato in turške frčoplančke v siriji, hehe...https://youtu.be/bpCtVmRTrTM
Ne gre za ksenofobijo. Gre za zavarovanje evropske civilizacije in njenih vrednot...pa se vprašaj, zakaj begunci niti ne poskušajo vstopiti v njim bližje države...zakaj na tako dolgo pot v Evropo...kaj bo Evropa naredila, ko bo število teh beguncev enostavno preveliko, kar se že dogaja?
v siriji je potrebno zagotoviti red, prav tako v iraku, inn ga tudi dolgoročno zagotavljati. Ker musliči preveč invazirajo evropo.Naj spomnimo, da v islamu ni svobode govora, red in zakone pa sprejema večina. ko bo večina muslimanska, bomo imeli šarijatsko… ...prikaži več pravo. in v prihodnosti, bo vojna med musliči in kristjani oz med musliči in vera-free državljani, kar bo prineslo dodatne žrtve. Kdor pa tega ne vidi, je pa slep ali pa podkupljen