Incident je dramatično opozoril na nefunkcionalnost varnostne mreže v tej razdeljeni državi, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina. Na naslovnicah dnevnikov prevladujejo slike iz Potočarov, kjer je v središču srbski premier, dnevnik z največjo naklado Dnevni avaz pa v komentarju izpostavlja, da ni dileme, kdo jo je v vsem tem najslabše odnesel.
"Kdorkoli je organiziral včerajšnji incident na najbolj svetem dogodku in kraju na svetu, je povzročil nepopravljivo škodo tistim, ki so si to najmanj zaslužili - Bošnjakom, največjim žrtvam genocida in drugih oblik zločina ter nepravičnosti, ki se jim dogajajo od leta 1992 do danes," navaja komentar.
Oskrunjen je bil spomin na žrtve
Mediji poročajo o številnih reakcijah na incident, med njimi tudi o odzivu poglavarja islamske skupnosti v BiH Huseina Kavazovića, ki je izpostavil, da se napad na Vučića ne bi smel zgoditi, saj je s tem oskrunjen spomin na žrtve zločina.
Dnevnik Oslobođenje na naslovnici izpostavlja, kako je bil prav Kavazović tisti, ki je "pomiril strasti" v Potočarih, ko je pozval zbrane k miru in dolžnemu spoštovanju do gostov.
Ob številnih obsodbah napada na Vučića, ki so v prvih komentarjih sledile že v soboto, je v ospredje ponovno prišlo dejstvo, kako je v BiH, ki je kot država popolnoma razdrobljena, jasno, da med številnimi organi na različnih ravneh v državi ni sodelovanja, kadar pa je, je to le znak dobre volje in nikogar v bistvu k ničemur ne zavezuje.
V BiH je 15 policijskih agencij, pri čemer med seboj sodelujejo, kakor se jim zahoče, še navaja Hina. Vsi dnevniki so si enotni, da gre za nedopusten varnostni spodrsljaj, a ni jasno, kdo je zanj kriv.
Čeprav se nahaja na območju Republike srbske, je spominski kompleks Potočari območje, kjer za varovanje skrbi direktorat za koordinacijo policijskih agencij v BiH.
Ta direktorat, ki ga v drugi državah ne poznajo, ima nalogo varovati sedeže državnih institucij ter diplomatskih predstavništev v BiH. Gre za neke vrste nadomestek za ministrstvo za notranje zadeve na državni ravni, ki mu odločno nasprotujejo oblasti v Banja Luki, kjer želijo imeti na vsak način svojo lastno policijo.
Nikolić: Napad na Vučića odraz slabih odnosov v BiH
Srbski predsednik Tomislav Nikolić je danes izjavil, da je napad na srbskega premierja odraz slabih odnosov v BiH in kaže, kakšno mnenje imajo posamezni bošnjaški politiki in verski vodje o Srbih. Po njegovih besedah je bil Vučić napaden, ker je predstavljal Srbijo in ker je prišel z roko, iztegnjeno v znak sprave.
PREBERITE ŠE: Dačić: "To ni le napad na Vučića, ampak na celo Srbijo"
"Nihče ne sme ostati ravnodušen ob divjanju, ki je spominjalo na napad na srbske svate leta 1992. Če je potreben izjemen pogum, da se gre na prijateljski obisk, potem se zastavlja vprašanje, kaj je šele sovraštvo," je v sporočilu za javnost zapisal Nikolić, ki je čestital Vučiću za pogum, njegovi varnostni službi pa za vdanost.
Srbski predsednik je še poudaril, da Srbija ne bo spreminjala svojega mnenja do drugih narodov in držav, ki "ostaja prijateljsko, drugi pa se morajo zamisliti nad tem, kar počnejo ali so počeli, ko so med nami ustvarjali prepire 20 let po državljanski vojni", navaja srbska tiskovna agencija Tanjug.
Vučića in njegovo delegacijo je množica ob obisku spominskega centra v Potočarih pospremila z žvižgi in žaljivkami, nekateri pa so vanje metali plastenke in kamenje. Člani njegove delegacije so zato v naglici zapustili prizorišče in se hitro odpeljali z avtomobili. Srbskega premierja je v glavo zadel kamen. Enega od napadalcev so kasneje prijeli.
VUČIČ ali VUČIČA to je zdaj vprašanje,ki razkriva vaše znanje slovenščine,no,da ne bo pomote,moje ni popolno vendar zgleda boljše od vašega???