Mursi pa ni ugodil zahtevi opozicije po preložitvi referenduma o predlogu ustave, poročajo tuje tiskovne agencije.
Kot je na novinarski konferenci dejal Mursijev tiskovni predstavnik, to pomeni, da bo referendum o predlogu nove egiptovske ustavi potekal 15. decembra, tako kot je bilo sprva predvideno. Kot je pojasnil, je to v skladu z egiptovsko ustavo, zato predsednik ni mogel spremeniti datuma referenduma.
Egiptovski predsednik se je v soboto v svoji rezidenci v Kairu sešel s predstavniki več opozicijskih strank, s katerimi je po poročanju tujih agencij v okviru nacionalnega dialoga razpravljal o načinu izhoda iz politične krize v državi.
Ta se je še poglobila, ko je ustavodajni odbor prejšnji teden sprejel osnutek nove ustave, ki krepi vlogo islamskih učenjakov v zakonodajnem procesu in krni pravice žensk. O predlogu naj bi v Egiptu odločali na referendumu. Opozicija sicer zahteva spremembe predloga ustave in tudi preložitev referenduma, a vladajoči islamisti s predsednikom Mursijem na čelu so to vseskozi zavračali. To je le še okrepilo proteste in nasilje v državi.
Sprejetje osnutka nove ustave in tudi hitenje pri njeni uveljavitvi naj bi po ocenah analitikov vzelo veter iz jader množičnim protestom, ki jih je sprožila odločitev Mursija, ki si je občutno razširil pooblastila in si podelil imuniteto. Med drugim je uvedel, da so vse ustavne razglasitve, odločitve in zakoni, ki jih izda predsednik, končne in proti njim ni možna pritožba. Po novem tudi ne more noben sodni organ razpustiti ustavodajne skupščine in zgornjega doma parlamenta, v katerih imajo večino islamisti.
Nasprotniki Mursiju očitajo, da je s tem postal diktator s še večjo močjo kot nekdanji avtoritarni predsednik Hosni Mubarak. Razširjena po