Zaradi domnevne vpletenosti svojih sinov v obsežno korupcijsko afero sta danes odstopila vplivna člana islamsko-konservativne turške vlade premiera Recepa Tayyipa Erdogana, ministra za gospodarstvo in notranje zadeve. Nato je zaradi afere odstopil še minister za okolje.
Odstopali en za drugim
"Odstopam s položaja ministra za gospodarstvo, tako da bo ta umazana igra, katere tarča so moji kolegi in moj sin, uničena in da bo razkrita resnica," je prvi sporočil Zafer Caglayan v kratki izjavi.
Nekaj minut za tem je svoj odstop sporočil tudi notranji minister Muammer Güler. Kot je zapisal v sporočilu za javnost, je premiera že 17. decembra, ko je policija izvedla aretacije, prosil za razrešitev s položaja, danes pa mu je izročil odstopno izjavo.
Nato je čez nekaj ur odstopil še tretji minister, minister za okolje Erdogan Bayraktar, ki je odstopil tudi s poslanskega položaja. Za zasebno televizijo NTV je še menil, da bi moral odstopiti tudi premier Erdogan in poudaril, da mu v korupcijski preiskavi nimajo kaj očitati.
Premier: Umazana operacija
Ministri so odstopili, medtem ko se je Erdogan vrnil s poti v tujini in ko naj bi po svojih napovedih izvedel nekaj sprememb v vladi.
Sinova ministrov za gospodarstvo in notranje zadeve sta med 24 obtoženimi in priprtimi v okviru največjega korupcijskega škandala, povezanega s sodelavci premiera Erdogana, ki je na oblasti od leta 2002. Sina ministra za okolje pa so v okviru preiskave prijeli in zaslišali, a nato brez obtožb izpustili.
Policijska preiskava je zadela v središče turške vladajoče politične elite, saj so med obtoženimi tudi podjetniki in župan enega od okrožij Carigrada, sicer član premierove Stranke za pravičnost in razvoj (AKP), ter prvi mož državne banke Halkbank Suleyman Aslan. Tako pomeni resen izziv vladajoči stranki AKP, ki se je z množičnimi protesti zaradi infrastrukturnih načrtov v carigrajskem parku Gezi soočala že junija.
Erdogan je preiskavo označil za "umazano operacijo" proti svoji vladi, političnim nasprotnikom pa zagrozil, da jim bo "polomil roke", če bodo korupcijski škandal izkoristili za politične napade nanj. Sprožil je tudi čistko v policiji ter odstavil več visokih policijskih častnikov, tudi načelnika policije v Carigradu. Kot navaja danes časnik Zaman, je s položajev odstavil skupno 500 policijskih častnikov. Policijo je sicer v minulih letih sam pomagal okrepiti, da bi se tako postavil po robu tradicionalno zelo močni turški vojski.