Svet
12983 ogledov

Video: Posneli trenutek, ko je odjeknila eksplozija

eksplozija Bejrut
1/3
Epa
V libanonski prestolnici Bejrut sta odjeknili dve siloviti eksploziji, ki sta pretresli celo mesto in v zrak poslali temne oblake dima. Poročajo o veliko ranjenih in tudi o mrtvih.

Vzrok eksplozij še ni znan, poročajo tuje tiskovne agencije. Libanonski mediji so objavili posnetke ljudi, ki so ujeti pod ruševinami, med njimi nekateri krvavi. Varnostni viri so potrdili, da sta eksploziji odjeknili na območju pristanišča.

Minister za zdravje Hamad Hasan je medtem sporočil, da je umrlo najmanj 27 ljudi. Kasneje so z ministrstva za zdravje za agencijo AFP povedali, da je umrlo najmanj 50 ljudi in da jih je bilo 2750 ranjenih. Vojak na pristanišču je za AFP dejal, je na območju katastrofalno. "Trupla so na tleh. Reševalci še vedno dvigajo mrtve," je povedal.

Eksplozije so odjeknile popoldne v pristanišču. Varnostne sile so za javnost zaprle celotno območje pristanišča, dostop je dovoljen le reševalcem, gasilcem in svojcem delavcev, ki so zaposleni na območju. Pristanišče je ujeto v temen dim. Obstajajo različna poročila, ali je požar izbruhnil že pred ali po eksploziji.

Vse več namigov je, da je eksplozija odjeknila v skladišču z eksplozivnim materialom. Generalmajor Abas Ibrahim je libanonskim medijem sicer povedal, da je najverjetneje vir eksplozije skladišče v pristanišču, kjer so shranjevali eksplozivne materiale. Šlo naj bi za material, ki so ga zasegli pred leti. Napovedal je preiskavo incidenta.

Libanonski predsednik Michel Aoun je sklical nujni sestanek sveta za obrambo. V državi bo v sredo dan žalovanja, je razglasil premier Hasan Diab. Premier je danes v televizijskem nagovoru zagotovil tudi, da bodo našli odgovorne za "to katastrofo" in da bodo plačali. Prijateljske države je pozval k nujni pomoči v času, ko se država sooča z najhujšo gospodarsko krizo v zadnjih desetletjih.

Libanonski mediji so objavili posnetke ljudi, ki so ujeti pod ruševinami, med njimi nekateri krvavi. Bolnišnice naj bi bile že polne in pozivajo k donacijam krvi. Ministrstvo za zdravja pa poziva vse, ki so usposobljeni na področju zdravstva, naj se javijo za prostovoljce pri najbližji ustanovi.

Po podatkih nacionalne tiskovne agencije je bila v eksplozijah močno poškodovana tudi predsedniška palača, ki se nahaja kakih 15 kilometrov od centra Bejruta.

Po poročanju dopisnika francoske tiskovne agencije AFP so škodo utrpeli skoraj vsi lokali in trgovine v četrti Hamra, ponekod so uničene celotne izložbe, hudo poškodovani so tudi avtomobili na ulicah. Ponekod so ljudje zapustili avtomobile sredi ulice, v njih pa so bile sprožene varnostne zračne blazine.

Močni eksploziji so čutili po skoraj celem mestu, nekatera območja pa so ostala brez elektrike. "Stavbe se tresejo," je tvitnil eden od prebivalcev. Drugi so pisali, da se je eksplozijo slišalo čez celo metropolo. O škodi in močnem šoku po eksploziji poročajo iz skoraj celega mesta, ulice so polne razbitega stekla.

eksplozija Bejrut | Avtor: Epa Epa

Eksplozije so sicer slišali celo v Nikoziji na Cipru, ki je od Bejruta oddaljena okoli 240 kilometrov.

Pomoč Libanonu so po eksplozijah že ponudili voditelji Francije, Cipra, Irana ter Evropske unije, poroča britanski BBC. Humanitarno in zdravstveno pomoč je Libanonu preko mednarodnih kanalov ponudil tudi sosednji Izrael, s katerim je država tehnično še vedno v vojni. Med državama so sicer zadnje tedne okrepljene napetosti. Izrael je minuli teden obtožil libanonsko gibanje Hezbolah, da je skušalo v državo poslati oborožence, za ta poskus "terorističnega napada" pa odgovornost pripisal libanonski vladi.

Eksplozije so odjeknile v času, ko se Libanon sooča z najhujšo gospodarsko krizo v zadnjih desetletjih in pred petkovo objavo obsodbe za umor libanonskega premierja Rafika Haririja leta 2005. Obtoženi so štirje člani šiitskega gibanja Hezbolah, ki jim bo sodišče v Haagu izreklo odločitev v odsotnosti.

Po umoru enega najbolj vidnih sunitskih politikov so ulice zavzeli protestniki, ki so se uprli takrat prosirski vladi ter svojo sosedo Sirijo delno okrivili za umor. Vlada je odstopila po dveh tednih, Sirija pa je iz države umaknila svoje vojake, kar je zahteval tudi Hariri.

Po zbranih dokazih so Združeni narodi in Libanon ustanovili poseben tribunal v Haagu leta 2007 in zaradi umora obtožili štiri člane Hezbolaha. Gibanje sojenje zavrača, saj da ni politično nevtralno..

dezurni@zurnal24.si

Komentarjev 3