Norec bi moral sedeti 22 let
Mesić je poudaril, da možnost pomilostitve izrabil, ko bodo izpolnjeni določeni pogoji. "Gre za okoliščine in pogoje, ki niso bili izpolnjeni v času izrekanja obsodbe. Reagiral bom, če bodo ti pogoji zdaj izpolnjeni pri Norcu ali morda tudi pri kom drugem," je dejal hrvaški predsednik.
Hrvaško sodišče je sicer Norca pred petimi leti spoznalo za krivega za vojne zločine nad srbskimi civilisti v Gospiću in okolici leta 1991. Za to je dobil 15 let zapora, dodatnih 7 let pa mu je sodišče dosodilo še zaradi uboja 30 civilistov in petih ujetnikov ter uničenja več sto objektov v vaseh v okolici Gospića septembra 1993.
Poziv njegova najslabša poteza
Mesić obžaluje tudi, da je k predaji pozval generala Anteja Gotovino. To je označil kot najslabšo potezo v svojih dveh zaporednih mandatih. Za poziv se je odločil predvsem zato, da bi zmanjšal škodo, ki bi sicer lahko nastala pri hrvaških pogajanjih za vstop v EU.
Kot pravi Mesić, je Gotovina sicer tudi sam pred pozivom dejal, da je pripravljen stopiti pred hrvaške pristojne organe, odgovoriti na vsako vprašanje in, če bi sodišče tako odločilo, tudi oditi na sojenje v Haag.
"Po takih njegovih izjavah sem ocenil, da so izpolnjeni vsi pogoji in da ga je potrebno le še opogumiti, da pride v Zagreb," je pojasnil Mesić. Kot priznava, bi si Hrvaška s tem precej olajšala začetek pogajanj z EU.
Spremenil bi poziv
Po Mesićevem pozivu so se v hrvaških medijih pojavile številne kritike, ki jih je predsednik tudi sprejel. Dejanje je opravičil tem, da je imel nekoliko višje ambicije za rešitev nastale situacije, vendar mu to ni uspelo.
Sicer pa priznava, da bi še enkrat storil enako, le da bi v pozivu poudaril, da bo Gotovina odločal tako o sebi kot o svoji družini, zaradi česar bi se prostovoljno podal v Haag, kjer bi se lahko branil s svobode.